Pigułki antykoncepcyjne: co, jeśli jedną zwymiotowałam?

Witam. Tabletki biorę o godzinie 19. Tabletkę piętnastą (3 tydzień) zwymiotowałam przed upływem 3 godzin. Niezwłocznie połknęłam kolejną z zapasowego opakowania. Radziliście mi nie robić przerwy. Jednak dopytam: czy skuteczność antykoncepcyjna zostanie zachowana, jeśli dokończę to opakowanie i standardowo zrobię przerwę? Dodatkowa tabletką była wzięta z zapasowego opakowania, a kontynuując to opakowanie, skończyłabym je tak jak zwykle w piątek (licząc wszystkie tabletki, włącznie z tą wymiotowaną w tym cyklu zażyłabym dwadzieścia dwie).

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli wzięła Pani od razu tabletkę z zapasowego opakowania, to nie ma potrzeby brania drugiego opakowania z rzędu, powinna być Pani normalnie zabepieczona. Wzięcie drugiego opakowania bez robienia przerwy jest zawsze bezpieczniejsze w sytuacji niepewnej, gdy nie wiemy na ile skuteczne było przyjęcie danej tabletki, szczególnie w ostatnim tygodniu ich brania. W Pani przypadku można domniemywać, że było ono skuteczne i uważam, że nie ma podstaw do nie robienia tej przerwy. Oczywiście decyzja należy do Pani.

Pozdrawiam serdecznie!