Poszerzony UKM i powiększone miedniczki nerkowe

Dziecko,7 lat ma poszerzony UKM oraz powiekszone miedniczki nerkowe.Na USG (wykonane na Ukrainie) lewa miedniczka o wymiarach 3,1x1,6x2,1 cm, objetosc-5,21 cm3. Prawa miedniczka 2,6x1,4x2,1.Objetosc-2,54cm3.Scianka-2mm.dziecko czesto skarzy sie na bole brzucha.Badania moczu w normie. bardzo prosze o interpretacje wyniku.Czy taka wada jest niebezpieczna?Czy da sie to w jakis sposob wyleczyc?Dziekuje za odpowiedz.

Aleksander Ropielewski

Należy ustalić czy poszerzeniu UKM towarzyszy refluks pęcherzowo-moczowodowy oraz ocenić funkcję miąższu nerek. Na tej podstawie można będzie wyrokować odnośnie dalszego postępowania.