Przybieranie na wadze a problem z tarczycą

W ciągu roku szybko przytyłam ok. 8 kg bez jakichkolwiek zmian, nawyków żywieniowych itp. Czy to może być problem z tarczycą? Jakie badania zrobić, by to potwierdzić lub wykluczyć. Pozdrawiam, Kasia K.
KOBIETA ponad rok temu

Jeżeli nie zmieniłaś nawyków żywieniowych, nie spożywałaś alkoholu więcej niż normalnie to zwiększenie wagi może być związane zaburzeniami hormonalnymi, lub przyjmowaniem leków np. źle dobrane leki antyokoncepcyjne. Ponadto jeśli zbliżasz się do 45-50lat to jest normalne (okres menopauzy). Po 40 rokuż życia obniża się poziom przemian energetcznych i nawet normalne ilości pokarów powodują tycie, a 8kg w rok to nie jest dużo. Wykonaj badania w kierunku schorzeń tarczycy - TSH, fT4, fT3, ant TPO, oraz poziom estradiolu, progesteronu i tostesteronu. W przpadku hormonów płciowych ważny jest dzień cyklu, w dniu którym robiłać badania. Pozdrawiam, Aneta Kościołek