Przyjęcie pierwszej tabletki z pierwszego opakowania tabletek w środku cyklu a skuteczność antykoncepcji

Witam! Problem dotyczy tabletek antykoncepcyjnych. Ostatni cykl rozpoczęłam normalnie, ale w 8 dniu miałam kontakt z partnerem i wystraszyłam się, że mogę zajść w ciążę. A więc kolejnego dnia zrobiłam to, co mi w lekkiej panice przyszło do głowy: rozpoczęłam zażywanie tabletek (Y**), biorąc na początek 2 i licząc na to, że zaburzą cykl i owulację (czyli w 9 dniu cyklu zażyłam dwie pierwsze tabletki). Nie wiem, czy to coś dało, czy nie, zobaczymy, ale ciekawi mnie i niepokoi, czy w przypadku gdy jednak zaistnieje ciąża, tabletki te nie zaszkodzą dziecku? Wzięłam cały blister. Pozdrawiam!

Witam serdecznie!

Przyjęcie pierwszej tabletki z pierwszego opakowania tabletek w 8 dniu cyklu nie chroni przed ciążą. Dla pełnego zabezpieczenia konieczne jest rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych w 1 dniu cyklu. Późniejsze przyjęcie wymaga stosowania dodatkowych metod antykoncepcji przez co najmniej 7 dni.

W obecnej sytuacji nie można mówić o zniesieniu ryzyka ciąży. Dla jej wykluczenia konieczne jest wykonanie testu ciążowego. Jako że od opisywanego zbliżenia minęło już ponad 14 dni, może Pani wykonać test właściwie od razu.

Przyjęcie całego opakowania tabletek w przypadku wcześniejszego poczęcia nie powinno wpłynąć na rozwój dziecka. Zawsze warto jednak poinformować ginekologa - położnika o zaistniałej sytuacji.

Pozdrawiam