Przyspieszone tętno przy stresujących sytuacjach

Witam. streuje sie bardzo w sytuacjach gdy jest duzo ludzi od razu przyspiesza mi tetno. w pracy jest ok nie mysle o tym a jak juz wracam do domu to jak bym czekal na ten bol w klatce nie jest on mocny. Mysle ciagle ze cos mi sie zaraz zlego przytrafi. Jest dobrze wtedy jak jestem czyms zajety i nie mysle o tym..Moze musze zmienic swoje myslenie? mam 25lat Marcin

Witam Panie Marcinie,

Opisane objawy lęku w sytuacjach gdy jest dużo ludzi mogą wskazywać na zaburzenia lękowe: być może lęk społeczny być może PTSD a może jeszcze jakiś inny rodzaj problemu. Zbyt mało Pan napisał, aby można było zaryzykować diagnozę. Trwożliwe oczekiwanie na ból w klatce z kolei i niepokój że zaraz przytrafi się coś złego mogą sugerować zaburzenie lękowe z napadami paniki.

Ma Pan rację przypuszczając, że warto zmienić myślenie, bo lęk jest spowodowany na ogół tym, co myślimy o sytuacji i jak ją oceniamy. Jeśli oceniamy ją jako zagrażającą w jakimkolwiek znaczeniu, pojawi się lęk.

Lęk nie zabija i nie jest groźny. Jest za to nieprzyjemny i może bardzo utrudnić normalne funkcjonowanie. Polecam konsultację u psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego i ewentualnie psychoterapię, która jest bardzo skuteczną metodą w radzeniu sobie z lękiem lub książkę E. Bourne "Lęk i fobia", gdyby Pan chciał sam zmagać się z problemem.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Dziekanowska