Przyspieszone tętno z powodu nerwicy lękowej

Witam, cierpię z powodu nerwicy lękowej, zdiagnozowanej przez 3 psychiatrów. Skoki ciśnienia np. 170/95, 150/90, przyspieszone tętno. Sam pomiar, nawet w domu, wyzwala u mnie straszny lęk. Mam 23 lata, nie jestem otyły, nie palę papierosów, odżywiam się w miarę zdrowo, jednak nerwica odebrała mi aktywność fizyczną. Po raz pierwszy przystąpię do psychoterapii. Psychiatra zapisał mi Cloranxen doraźnie oraz Mozarin 10mg 1tabl. Biorę go od 4 dni. Wszystkie badania prawidłowe. Proszę o słowa otuchy
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Syndrom białego fartucha

Różnica wyniku ciśnienia tętniczego mierzonego samodzielnie w domu niż podczas pomiaru u lekarza, może być wynikiem syndromu białego fartucha. Szacuje się, że 30 proc. pacjentów ujawnia nadciśnienie białego fartucha. Dr Piotr Gryglas wyjaśnia, na czym dokładnie polega to zjawisko.

Witam
Podjęcie psychoterapii to była bardzo dobra decyzja. W przypadku zaburzeń lękowych psychoterapia jest sposobem leczenia z wyboru i daje bardzo dobre rezultaty ( oczywiście pod warunkiem rzetelnej współpracy ze strony pacjenta). Przeżywanie silnego napięcia emocjonalnego i lęku powoduje zarówno podniesienie ciśnienia jak i tętna, sam pomiar staje się również źródłem silnego stresu i wtórnie podnosi ciśnienie.
pozdrawiam
Ludmiła Kulikowska- Kubiak

0

Witam,
,
potrzeba dłuższego czasu, żeby organizm wysycił się lekiem, zacznie działać. Trzeba zaufać lekarzowi prowadzącemu.
Zaburzenia lękowe objawiają się przyspieszonym pulsem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania., może występować napięcie mięśniowe, ból w okolicy karku i pleców.
Wskazana byłaby psychoterapia ekspozycyjna równocześnie z farmakoterapią.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty