Ryzyko ciąży po opóźnieniu w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej

Jaka jest możliwość zajścia w ciążę w sytuacji pominięcia 6 tabletki z pierwszego rzędu tabletek antykoncepcyjnych YAZ, jeżeli wzięłam ją po 12 godzinach (minęło mniej więcej 20 godzin) w środę razem z kolejną tabletką. W poniedziałek odbyłam stosunek (w ten dzień wzięłam tabletkę normalnie, nie pamiętam tylko czy przed czy po, ale było to albo od razu przed, albo od razu po). Tabletki biorę już od kilku lat, niestety często o niestałej porze, czasami brałam dajmy na to o 1 w nocy, a czasami o 4, 5, czasami o 23. Jakie jest ryzyko? Tabletki zapomniałam przyjąć tydzień temu we wtorek, dziś jest czwartek i przyjmuję od tamtej środy normalnie dalej te tabletki. Od tygodnia po wzięciu tych dwóch tabletek nie odbyłam stosunku. Proszę odpowiedzieć mi na pytanie, byłabym bardzo wdzięczna. Stresuję się trochę.

Witam serdecznie!
W przypadku pominięcia tabletki należy zapoznać się z danymi podanymi przez producenta. Ten podaje, iż pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu blistra wiąże się niestety z obniżoną skutecznością preparatu. Uznaje się, iż stosunki mające miejsce przed pominięciem tabletki jak i 7 dni po zdarzeniu mogą prowadzić do zapłodnienia. W obecnej sytuacji, gdy dalsze tabletki przyjmowała Pani mniej więcej o tej samej porze nie ma wskazań do abstynencji czy stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia. Warto jednak wykonać test ciążowy, jednak nie wcześniej niż 14 dni od zbliżenia.
Pozdrawiam