Ryzyko ciąży przy prawidłowym stosowaniu antykoncepcji

Witam, zastanawiam się, czy mogę być w ciąży (negatywny wynik testu ciążowego  mi tego nie gwarantuje, a wizyta u lekarza jeszcze przede mną). Biorę tabletki antykoncepcyjne od prawie 5 lat, zawsze o tej samej godzinie (brak wymiotów czy biegunki w ostatnim czasie), więc teoretycznie powinnam być spokojna. Jednak od paru dni, mam obolałe piersi, miałam przez 3 dni okropne mdłości i ogólnie jestem jakaś słaba oraz śpiąca. Martwi mnie to, bo tabletki biorę już długo, a wcześniej takich objawów nie miałam. Poprzednie krwawienie opóźniło się 1 dzień (ale to chyba nie problem), było obfite jak zawsze, ale dość krótkie, 3-4 dni, choć właśnie tak wygląda to od paru miesięcy. Wiem, że pojawienie się krwawienia nie wyklucza ciąży, tym bardziej, że nie jest to nawet okres. Dodam, że seks uprawiam na tyle często, że nie potrafiłabym podać daty domniemanego zapłodnienia. Czy mam podstawy do obaw, czy po prostu niepotrzebnie panikuję?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do obaw. Jeśli zażywała Pani pigułki zgodnie z zaleceniami, nie występowały wymioty oraz nie zażywała Pani leków mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej (niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, wyciąg z dziurawca), to ryzyko ciąży jest mniejsze niż 1%. Jednakże ponieważ antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa dla płodu w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto wykonać test ciążowy. Mdłości oraz senność nie są charakterystyczne dla stanu ciąży - mogą towarzyszyć różnym schorzeniom albo wynikać np. ze stresu... Może warto udać się do lekarza rodzinnego...