Silne kłucia w jednej piersi przy antykoncepcji hormonalnej

Witam serdecznie, moje pytanie dotyczy bólu, który wystepuję u mnie od czasu do czasu, tylko i wyłącznie, w prawej piersi. Tabletki jednofazowe biorę od ponad roku, mam 21 lat. Ból przeszywa prawą częśc piersi. Co jakiś czas badam biust, ale mam wrażenie, że piersi są zawsze nabrzmiałe i gruczoły jakby nie zmieniają kształtu wewnątrz. Mam wrażenie, że żadnych guzków/stwardnień nie ma. Czy przy antykoncepcji to normalne, czy winnam udać się do lekarza na usg? Kłuje mnie i czasami jakby rwało (faktycznie często jest to przed zrobieniem tygodniowej przerwy od tabletek). Druga kwestia dotyczy tego, czy jeśli występuje krwawienie z odstawienia i test ok. 12 dni po stosunku ( w czasie tygodnia przerwy trwania 'okresu') okazał się negatywny, to nie ma się co martwić, tym bardziej, że tabletki przyjmowano wedle zalecen i zgodnie z instrukcją? I czy normalne załatwienie się po wzięciu tabletki - normalne wypróżnienie, żadna bieunka itd., nie obniża skuteczności, czy tabletka się przyjmuje? Pozdrawiam gorąco i pięknie dziękuję za odpowiedź!

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pobolewania piersi mogą być wynikiem stosowania pigułek antykoncepcyjnych, jednak jeśli czuje się Pani zaniepokojona, to warto poprosić lekarza o zbadanie piersi (może to być także lekarz internista lub lekarz rodzinny) i ewentualne skierowanie na badanie USG (zwłaszcza, jeśli w rodzinie występowały nowotwory, np. piersi, jelita grubego).

Jeśli wystąpiło krwawienie z odstawienia, test ciążowy był negatywny, a pigułki zażywano zgodnie z instrukcją, to ryzyko ciąży jest bardzo małe (mniej niż 1%).

Skuteczność pigułek może obniżać ciężka biegunka, np. trwająca powyżej 24 godzin.

Pozdrawiam!