Stosowanie trzech opakowań tabletek antykoncepcyjnych bez przerwy

Dzień dobry!

Mam 26 lat. Zażywam tabletki antykoncepcyjne Sylvie 20. Ostatnio zażyłam trzy opakowania pod rząd, nie robiąc żadnej przerwy, gdyż sytuacja mnie do tego zmusiła, bo miałam pilne wyjazdy i nie chciałam robić sobie przerw. Byłam u ginekologa pod koniec zażywania tego trzeciego opakowania i podczas badania USG lekarz powiedział, że moja błona śluzowa macicy wygląda tak jakbym nie stosowała w tym cyklu tabletek antykoncepcyjnych.

Chciałabym wiedzieć co może być tego przyczyną? Czy powodem może być zażycie tych trzech opakowań pod rząd i nie robienie przerwy pomiędzy nimi? Czy mogą być też inne powody? Chciałabym też wiedzieć czy stosowane przeze mnie tabletki antykoncepcyjne działają na mnie w tym przypadku i czy nie mam się o co martwić i czy są one skuteczne?

Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź!

Witam serdecznie!

Obawiam się, że nie udzielę Pani pełnej odpowiedzi na Pani pierwsze pytanie. Przyczyn zmian grubości endometrium jest wiele, najczęściej mają podłoże hormonalne. Pytanie, które zadała Pani na forum powinno być zadane lekarzowi przeprowadzającemu badanie, względnie temu, który ma możliwość obejrzenia wyników. Proszę zauważyć, iż badanie USG jest badaniem subiektywnym. Jego wynik zależy nie tylko od doświadczenia lekarza przeprowadzającego badanie, ale również sprzętu na jakich pracuje. W podobnych wątpliwych przypadkach zawsze zaleca się porównanie wyników z poprzednimi oraz powtórzenie USG za miesiąc. Dopiero analiza wszystkich parametrów pozwala na ocenę ewentualnych zmian śluzówki. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest niezaprzeczalnie najwyższa. Dzieje się tak z powodu z wielorakich mechanizmów ich działania. Oznacza to, że nawet jeśli dojdzie do owulacji (która prawidłowo powinna zostać zahamowana) to śluz szyjkowy nie pozwoli przejść plemników dalej a endometrium zagnieździć się ewentualnie zapłodnionej komórce jajowej. Jeżeli zatem przyjmuje Pani tabletki regularnie, nie popija ich sokiem z grejpfruta, nie dochodzi do częstych wymiotów i biegunek ani innych czynników obniżających skuteczność tabletek, to może być Pani spokojna o skuteczność stosowanego preparatu.

Pozdrawiam