Stosunek bez zabezpieczenia przez 6 lat a prawdopodobieństwo problemów z płodnością

Witam. Jestem z partnerem od 6 lat i nie zabezpieczamy się w żaden sposób, stosujemy stosunek przerywany. Nasze współżycie nie jest częste, średnio 5 krotnie w miesiącu w tym staram się zwracać uwagę, aby nie miało miejsca w dni płodne. Kiedyś częściej dochodzilo do zbliżenia. Czy w związku z tym, że nie zaszłam jeszcze w ciążę w takiej sytuacji powinniśmy podejrzewać, że mamy kłopot z płodnością? Mam 27lat, ślub w przyszlym roku, po ślubie będziemy planować dziecko. Czy powinniśmy sie zbadac?

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Stosunek przerywany obniża prawdopodobieństwo zapłodnienia. Ponadto do zbliżeń dochodzi najczęściej w dni niepłodne. W związku z powyższym nie ma jeszcze powodu do obaw o Państwa płodność.

O problemach z płodnością możemy mówić, jeśli do zapłodnienia nie dochodzi przez rok regularnego współżycia podczas dni płodnych. W sytuacji opisanej przez Panią nie ma jeszcze powodów do niepokoju, gdyż stosowali Państwo metody, które obniżają prawdopodobieństwo ciąży.

Pozdrawiam!