Ucisk na rdzeń kręgowy i lęk przed schizofrenią

Od ponad pół roku choruję na kręgosłup.Rezonans magnetyczny wykazał ucisk na rdzeń.Od kilku dni czuję, że "mówię od rzeczy".Aby się upewnić czy tak rzeczywiście jest, pytam czasem kogoś z bliskiego otoczenia czy powiedziałem do niego coś nie tak - każdy zapewnia mnie, że nie widzi nic dziwnego w mojej mowie.Odczuwam także, jakbym był wyobcowany, a ludzie wokół mnie (nie wszyscy) zachowują się dziwnie.Ogólnie również czuję się źle.Rok temu zimą miałem ciężki epizod depresyjny.Czy to schizofrenia?

Na podstawie tak krótkiego opisu trudno postawić trafną diagnozę. Widać natomiast, że ostatnio doświadcza Pan sporo lęku i napięcia. W związku z tym myślę, że warto umówić się na spotkanie z lekarzem psychiatrą - to pozwoli mieć jasność co do rodzaju problemów oraz pozwoli na rozpoczęcie ewentualnej terapii.

Pozdrawiam!

Opisywane przez Pana objawy na pewno nie są schizofrenią. Świadczy o tym fakt zachowanego wglądu. Gdyby była to psychoza nie widziałby Pan nic niezwykłego w swoim zachowaniu i miał wytłumaczenie dla najbardziej irracjonalnych decyzji.

Z racji przebycia epizodu depresji proponuję jednak jak najszybciej skonsultować się z psychologiem.