Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Sylwia Osada 40
Sylwia Osada Psycholog, Seksuolog, Konin 40 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam,
nagła i znaczne utrata wagi może mieć wiele przyczyn. Konieczna jest na pewno wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Na pewno trzeba będzie na niej powiedzieć od kiedy Pani zaczęła zrzucać wagę, jak to wpływa na Pani samopoczucie na co dzień. Zdecydowanie należy skonsultować się z lekarzem w możliwie szybkim czasie. Na pewno zleci zestaw badań, których wyniki dadzą jakieś odpowiedzi. Pozdrawiam.

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dzień dobry. Rozumiem, że niepokoi się pani swoim zdrowiem. Nie pisze pani, czy są powody, dla których waga spadła. Na przykład stosowanie jakiejś diety, utrata apetytu, ciężka praca fizyczna. Czy skorzystała pani z pomocy lekarza i przeprowadziła badania, które pomogły by wyjaśnić co się dzieje i obniżyć pni niepokój? Bardzo panią zachęcam do zgłoszenia się do lekarza rodzinnego i poproszenie o badania. Nie warto się zadręczać czarnymi myślami, gdy wytłumaczenie pani spadku wagi i zaradzenie temu może być w zasięgu pani możliwości.
Pozdrawiam panią serdecznie

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam,
utrata wagi może różnorakie podłoże. Często kiedy żyjemy w długotrwałym stresie nasza waga spada. Skąd lęk przed nowotworem? Jeśli jest coś niepokojącego w stanie Twojego zdrowia, jak najszybciej zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu i opowiedz mu o tym. Kiedy wyeliminuje chorobę, rozważ kontakt z psychologiem, aby przepracować silne lękowe przekonanie dotyczące Twojego zdrowia.
Pozdrawiam
Monika Prus

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dzień dobry!

Przyczyn utraty wagi może być wiele. Tylko część z nich jest związana z chorobą, a bardzo niewielka z chorobą nowotworową. Proszę zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i przedstawić mu wszystkie objawy, które Panią niepokoją. Lekarz może zaproponować dalszą diagnozę u innego specjalisty i/ lub polecić wsparcie psychologiczne w radzeniu sobie z lękiem.

Pozdrawiam!

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Najlepiej udaj się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonaj badania, które zapewne zleci. Wtedy możliwe będzie określenie, co się stało, że schudłaś. Jest bardzo wiele przyczyn np. pasożyty układu pokarmowego, silny stres i inne... Lekarz pomoże Ci je znaleźć.

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Przyczyn spadku wagi może być bardzo wiele. Czy je Pani ponownie jak do tej pory, czy odczuwa Pani inne niepokojące objawy: uczucie zimna, zmęczenie itp....?

Niestety na pytanie o spadek wagi nie można odpowiedzieć bez dodatkowych informacji.
Jeżeli spadek wagi jest spory i niewytłumaczalny warto porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu.

Natalia Jasiakiewicz-Jeleń
www.pracownia-diet.pl

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam,
przyczyny utraty masy ciała mogą być różne. Być może w ostatnim czasie miała Pani częste sytuacje stresowe, które mogły wywołać brak apetytu, a w związku z tym utratę masy ciała.
Jeżeli jednak utrata masy ciała nie jest związana z utratą apetytu. Pani jadłospis wyglądał normalnie, a pomimo wszystko wystąpiła utrata masy ciała należy dokładnie znaleźć przyczynę takie sytuacji. Zalecam wizytę u lekarza w celu ustalenia przyczyny tej sytuacji, lekarz przeprowadzi z Panią szczegółowy wywiad i na ten podstawie zaleci ewentualne badania.
Przyczyną utraty masy ciała nie jest tylko i wyłącznie choroba nowotworowa, może to być spowodowane chorobami przewodu pokarmowego, nerek, a także schorzeniami endokrynologicznymi. Nie podała Pani czy występują jakiekolwiek objawy towarzyszące utracie masie ciała, także proszę nie zwlekać i udać się do lekarza.
Pozdrawiam serdecznie

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Utrata wagi może być spowodowana bardzo wieloma czynnikami. To jest mniej niepokojące, bardziej niepokojące jest Pani postrzeganie przyszłości i lękowe nastawienie. Być może jest tak, że objawia się nie tylko w sytuacjach związanych ze zdrowiem?
Warto zatem nie tylko się zdiagnozować, ale tez pomyśleć o jakiś zmianach, które pozwolą Pani spokojniej i pełniej przeżywać siebie. Może warto spotkać się z psychologiem?

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • PsychologiaPsychologia jest dziedziną, która od lat wzbudza ogromną ciekawość. Obok chorób ciała dużym zainteresowaniem cieszą się bowiem choroby psychiczne. Zaburzenia tego typu są znacznie bardziej powszechne, niż zwykło się uważać.
  • Utrata wagi – Co jeść, żeby schudnąć? Słyszysz - jedz więcej, żeby ważyć mniej! Dla niektórych takie polecenie może wydać się absurdalne. A jednak! Istnieją pokarmy, które przyczyniają się do spadku wagi poprzez regulację procesów trawiennych w organizmie.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Odporność organizmu

Jak leczy się przewlekłe zmęczenie?

Jak leczy się przewlekłe zmęczenie?

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) najczęściej występuje u ludzi młodych. W grupie ryzyka znajdują się osoby pracujące w warunkach silnego stresu i opiekujące się przewlekle chorymi. Liczba pacjentów z tą grupą schorzeń rośnie, ale w Polsce trudno o...

Stres

Polacy czują się przewlekle zmęczeni

Polacy czują się przewlekle zmęczeni

62 proc. Polaków cierpi na przewlekłe zmęczenie. Skarżą się na obniżony nastrój i brak energii. Czują się wyczerpani i zestresowani - wynika z badań firmy Revitum. Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) to stan, który nie ustępuje po odpoczynku i utrzymuje...

Stres

Choroba XXI wieku

Jaka jest choroba XXI wieku? Do tego „tytułu" mogą pretendować m.in. otyłość, depresja, cukrzyca, choroba wieńcowa, bezsenność albo zaburzenia lękowe. Okazuje się, że „plagą XXI wieku" jest stres. W świecie medycznym uznaje się nawet reakcje stresowe...

Choroby i dolegliwości

Na co chorują młodzi ludzie?

Na co chorują młodzi ludzie?

Choroby przenoszone drogą płciową Wśród najważniejszych czynników ryzyka zachorowania na choroby przenoszone droga płciową (STD) specjaliści wymieniają wiek, skłonności do niebezpiecznych zachowań seksualnych oraz nałogi. Młodzi ludzie są szczególnie...

Stres

Cukrzyca a stres

Cukrzyca a stres

Cukrzyca i stres to podwójny dyskomfort i napięcie emocjonalne. Choroba stanowi bowiem naturalne źródło zagrożenia i powoduje spadek samopoczucia. Konieczność ciągłego monitorowania poziomu glukozy we krwi, dbania o zdrowie, trzymania diety i uczęszczania...

Herbata

Zielona herbata a odchudzanie - działanie zdrowotne, utrata wagi

Wschodni twórcy medycyny naturalnej wierzyli, że zielona herbata jest receptą na długie życie. Być może wcale nie mijali się dalece z prawdą. Zielona herbata ma bowiem nieocenione właściwości, wspomagające leczenie niemałej liczby dolegliwości i zapobiegający...

Medycyna naturalna

100 sprawdzonych sposobów na pozbycie się bólu bez leków

100 sprawdzonych sposobów na pozbycie się bólu bez leków

Chroniczny ból dotyka każdego dnia miliony osób na całym świecie. Nic więc dziwnego, że w każdym kraju, także w Polsce, z roku na rok rośnie liczba zażywanych tabletek przeciwbólowych. I chociaż przyjmowanie medykamentów pod opieką lekarza jest bezpieczne,...

Niezbędnik pacjenta

Najbardziej pomocni lekarze i specjaliści - marzec 2016

Przedstawiamy raport "Najbardziej pomocni lekarze i specjaliści - marzec 2016", w którym przedstawiamy zestawienie najbardziej aktywnych ekspertów. W publikacji przedstawione zostały sylwetki specjalistów, którzy w ciągu ostatniego miesiąca udzielili...

Rozwój osobisty

6 zaskakujących sposobów, aby jeszcze dziś zyskać więcej energii

6 zaskakujących sposobów, aby jeszcze dziś zyskać więcej energii

Otwierasz jedno oko, potem drugie... i już wiesz, że to nie będzie dobry dzień. Nie chce ci się nawet wstać z łóżka. Brakuje ci energii już na starcie? Dowiedz się, jak skutecznie rozprawić się z ociężałością w 6 prostych sposobach. Niektóre z nich na...