Utrata wagi a strach przed chorobą nowotworową

Czemu strasznie schudlam i boje sie ze mam raka i boje sie ze umierem

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
nagła i znaczne utrata wagi może mieć wiele przyczyn. Konieczna jest na pewno wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Na pewno trzeba będzie na niej powiedzieć od kiedy Pani zaczęła zrzucać wagę, jak to wpływa na Pani samopoczucie na co dzień. Zdecydowanie należy skonsultować się z lekarzem w możliwie szybkim czasie. Na pewno zleci zestaw badań, których wyniki dadzą jakieś odpowiedzi. Pozdrawiam.

Dzień dobry. Rozumiem, że niepokoi się pani swoim zdrowiem. Nie pisze pani, czy są powody, dla których waga spadła. Na przykład stosowanie jakiejś diety, utrata apetytu, ciężka praca fizyczna. Czy skorzystała pani z pomocy lekarza i przeprowadziła badania, które pomogły by wyjaśnić co się dzieje i obniżyć pni niepokój? Bardzo panią zachęcam do zgłoszenia się do lekarza rodzinnego i poproszenie o badania. Nie warto się zadręczać czarnymi myślami, gdy wytłumaczenie pani spadku wagi i zaradzenie temu może być w zasięgu pani możliwości.
Pozdrawiam panią serdecznie

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
utrata wagi może różnorakie podłoże. Często kiedy żyjemy w długotrwałym stresie nasza waga spada. Skąd lęk przed nowotworem? Jeśli jest coś niepokojącego w stanie Twojego zdrowia, jak najszybciej zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu i opowiedz mu o tym. Kiedy wyeliminuje chorobę, rozważ kontakt z psychologiem, aby przepracować silne lękowe przekonanie dotyczące Twojego zdrowia.
Pozdrawiam
Monika Prus

Przede wszystkim proszę najpierw zrobić badania, bez nich trudno stwierdzić że cokolwiek Pani dolega. Proszę się nie bać. Proszę udać się do lekarza. Najgorzej to żyć w leku przed nieznanym.

Dzień dobry!

Przyczyn utraty wagi może być wiele. Tylko część z nich jest związana z chorobą, a bardzo niewielka z chorobą nowotworową. Proszę zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i przedstawić mu wszystkie objawy, które Panią niepokoją. Lekarz może zaproponować dalszą diagnozę u innego specjalisty i/ lub polecić wsparcie psychologiczne w radzeniu sobie z lękiem.

Pozdrawiam!

Witam. Co do schudnięcia to prosze zrobić sobie badania, odbyć wizytę u lekarza i stanie się jaśniejsze co się z Panią dzieje. A kiedy Pani nie wie dlaczego schudła to rodzą się lęki o najgorszym.
Magdalena Brabec

Najlepiej udaj się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonaj badania, które zapewne zleci. Wtedy możliwe będzie określenie, co się stało, że schudłaś. Jest bardzo wiele przyczyn np. pasożyty układu pokarmowego, silny stres i inne... Lekarz pomoże Ci je znaleźć.

Przyczyn spadku wagi może być bardzo wiele. Czy je Pani ponownie jak do tej pory, czy odczuwa Pani inne niepokojące objawy: uczucie zimna, zmęczenie itp....?

Niestety na pytanie o spadek wagi nie można odpowiedzieć bez dodatkowych informacji.
Jeżeli spadek wagi jest spory i niewytłumaczalny warto porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu.

Natalia Jasiakiewicz-Jeleń
www.pracownia-diet.pl

Witam,
przyczyny utraty masy ciała mogą być różne. Być może w ostatnim czasie miała Pani częste sytuacje stresowe, które mogły wywołać brak apetytu, a w związku z tym utratę masy ciała.
Jeżeli jednak utrata masy ciała nie jest związana z utratą apetytu. Pani jadłospis wyglądał normalnie, a pomimo wszystko wystąpiła utrata masy ciała należy dokładnie znaleźć przyczynę takie sytuacji. Zalecam wizytę u lekarza w celu ustalenia przyczyny tej sytuacji, lekarz przeprowadzi z Panią szczegółowy wywiad i na ten podstawie zaleci ewentualne badania.
Przyczyną utraty masy ciała nie jest tylko i wyłącznie choroba nowotworowa, może to być spowodowane chorobami przewodu pokarmowego, nerek, a także schorzeniami endokrynologicznymi. Nie podała Pani czy występują jakiekolwiek objawy towarzyszące utracie masie ciała, także proszę nie zwlekać i udać się do lekarza.
Pozdrawiam serdecznie

Utrata wagi może być spowodowana bardzo wieloma czynnikami. To jest mniej niepokojące, bardziej niepokojące jest Pani postrzeganie przyszłości i lękowe nastawienie. Być może jest tak, że objawia się nie tylko w sytuacjach związanych ze zdrowiem?
Warto zatem nie tylko się zdiagnozować, ale tez pomyśleć o jakiś zmianach, które pozwolą Pani spokojniej i pełniej przeżywać siebie. Może warto spotkać się z psychologiem?

Alternatywą dla psychologa jest EEG BioFeedback. Nie jest sposobem na utratę wagi lecz pomoże nabrać dystansu do problemów oraz podjąć logiczną decyzję co robić dalej. No i pomoże uporać się z przyczyną stresu.