W jakim kierunku powinnam zrobić badania ze względu na dziwny kolor upławów?

Od dłuższego czasu mam uplawy o dziwnym żółto/zielonym kolorze, w ostatnim czasie bardzo się nasiliły. Są bardzo obfite, czasami mam wrażenie jakbym popuściła, poczym idę do łazienki i okazuje się, że to uplawy się znów ze mnie wylały. Kiedy jestem bez majtek potrafią wręcz spłynąć po nodze. Nie maja brzydkiego zapachu, są o konsystencji glutowatej, ciągnącej się. Kiedyś mialam czesty problem z nawracajaca grzybica pochwy, przyjmowałam różne leki, w tym silny antybiotyk. Wtedy jednak uplawy wyglądały inaczej, pojawiała się także opuchlizna i swiad. Z trzech ostatnich cytologi na przestrzeni kilku lat wyszedl mi stan zapalny, stwierdzono u mnie także nadżerkę. Teraz poza uprzykrzającymi mi życie smarkami z pochwy nie mam żadnych innych objawów świadczycych o infekcji. Czy ktoś może podpowiedzieć mi jakie badania prywatnie zrobić? W jakim kierunku iść?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

upławy, zwłaszcza w takiej ilości i kolorze przez Panią opisanym, zdecydowanie wskazują na stan patologiczny, wymagający zdiagnozowania.

Żółte czy zielone upławy mogą wskazywać na infekcję grzybiczą, a także nadżerkę (niewykluczone, że obie te dolegliwości stały się Pani udziałem, stąd tak nasilone upławy, które przy tym nie dają innych dolegliwości). Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-moga-swiadczyc-nawracajace-uplawy.

Co do badań, o której Pani pyta, to poza standardowym badaniem ginekologicznym i wziernikowym, warto wykonać posiew pochwy, który określa rodzaj patogenu odpowiedzialnego za infekcję. Jest to badanie mikrobiologiczne, do którego pobierana jest wydzielina z tylnej ściany pochwy. Poza określeniem patogenu wskazuje rodzaj substancji, na którą patogen jest wrażliwy.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, z niego dowie się Pani więcej na temat wymazu z pochwy: https://portal.abczdrowie.pl/posiew-z-pochwy-wskazania-charakterystyka-wynik-badania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.