Wymioty i mdłości wywołane zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych

Witam!

Około trzech tygodni temu byłam zmuszona zażyć tabletkę po stosunku "escapelle", 13.05 dostałam okres w przewidywanym terminie. Był on zwyczajny jak zawsze, nawet bóle brzucha takie same jak zawsze, PSM również. Od trzeciego dnia miesiączki zaczęłam brać tabletki Naraya i tu zaczyna się mój problem. Tabletki przyjmuję od soboty, a w nocy z czwartku na piątek wymiotowałam. Myślę, że było to spowodowane spożyciem cukierka, który był po terminie. W piątek gorączkowałam. W sobotę wszystko ustąpiło, jednak w niedzielę i dziś znów mam tzw. "zamulony żołądek". Dziś pozwoliłam sobie na zjedzenie dość ostrego i tłustego posiłku. Czym spowodowane są nudności, czy jest to skutek uboczny rozpoczęcia przyjmowania tabletek, czy może zbyt szybko zaczęłam spożywać pikantne posiłki i źle wpłynęło to na mój żołądek? Bo ciążę chyba mogę wykluczyć, skoro pojawił się okres? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam! Nudności i uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej mogą wynikać zarówno z dyspepsji związanej z nieżytem przewodu pokarmowego, ale równie dobrze mogą być działaniem niepożądanym tabletek antykoncepcyjnych. Z uwagi na to iż wymioty wystąpiły przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek i niedługo potem spożyła Pani pikantny posiłek jest wysoce prawdopodobne, iż dolegliwości spowodowane są tym pierwszym. Żeby się o tym przekonać warto na kilka dni przestawić się na dietę lekkostrawną - jeśli dolegliwości nie ustąpią, prawdopodobnie są jednak reakcją na przyjmowany lek - wtedy konieczna jest wizyta u ginekologa i zgłoszenie problemu - być może wystarczy zmienić tylko preparat na inny o tym samym składzie, ale produkowany przez inną firmę. Jeśli to nie pomoże można poszukać preparatu zawierającego np. inny progestagen. Pozdrawiam