Wzrost liczby leukocytów we krwi

Witam, bardzo proszę o interpretację wyników, gdyż jestem trochę zaniepokojony. Robiłem badanie krwi 2 tygodnie temu i wszystko było w normie, a z dzisiejszego badania wynika, że WBC i GRAN jest poza normą. WBC 11,3 (2 tyg. temu 5,7), LYM 2,1, MID 0,6, GRAN 8,7 (2 tyg. temu 3,1), RBC 5,28, HGB 15,9, HCT 47,7, MCT 90,4, MCH 30,1, CHC 33,3, RDW 14,3, PLT 248, MPV 8,7, CHOLESTEROL 5,1. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

Wzrost liczby leukocytów, a konkretnie jednej z ich populacji - granulocytów obojętnochłonnych - najczęściej spowodowany jest infekcją bakteryjną. Może ona dotyczyć praktycznie każdego narządu/układu organizmu, dlatego nie jest możliwe postawienie rozpoznania jedynie na podstawie wyniku morfologii. Inne przyczyny leukocytozy są rzadsze.

Z wynikiem morfologii powinien udać się Pan do lekarza rodzinnego, który zbierze dokładne wywiady, zbada Pana, zleci wykonanie niezbędnych badań (takich jak np. OB, CRP, rozmaz ręczny krwi, badanie ogólne moczu i in.) i na tej podstawie oceni, co może być przyczyną wzrostu liczby leukocytów.

Nieznacznie przekroczone jest u Pana stężenie cholesterolu. Ze względu na to, że jest to jeden z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia, warto zadbać o modyfikację diety i aktywność fizyczną, które pozwolą w obniżeniu wartości tego parametru. Za jakiś czas warto powtórzyć badanie, dodatkowo z oznaczeniem najważniejszych parametrów lipidogramu (triglicerydy, frakcje HDL i LDL cholesterolu).

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty