Zmaganie się z fobią społeczną od lat

Witam, Od lat zmagam się z fobią społeczną, która sprawia że popadam w stan depresji, niechęci do życia. Nie potrafię rozmawiać normalnie z ludźmi. Często unikam kontaktu z osobami obcymi, kiedy mam coś do kogoś powiedzieć czuje stres i lęk. Przez to mam słabą koncentracje jedyne o czym myślę to ucieczka. Rzadko wychodzę z domu, studiuje zaocznie jednak nie mam żadnych znajomych tylko dwie koleżanki z dzieciństwa. Nie pracuje bo boje się kontaktów z innymi. Co mam zrobić? Proszę o pomoc.

Witam Panią serdecznie. Bardzo ważny problem Pani opisała. Jest on na tyle duży, że zaburza Pani funkcjonowanie, nie pozwała nawiązywać nowych znajomości, podjąć pracy. Bardzo ważne jest, żeby Pani jak najprędzej podjęła leczenie, bo inaczej prawdopodobnie lęki będą się pogłębiać. Najlepszą metodą leczenia jest podjęcie psychoterapii. Mamy wiele różnych metod psychoterapii, ja polecam szczególnie psychoterapię psychodynamiczną lub analityczną. Może ją Pani podjąć prywatnie lub z refundacji NFZ (tu zapewne bedzie długa kolejka). Proszę poszukać terapeuty, który ma duże doświadczenie, a na pewno w pełni ukończoną szkołę psychoterapii (4 letnią). Wiem, że już samo wykonanie telefonu będzie dla Pani trudne, ale w relacji z terapeutą odnajdzie Pani akceptacje i spokój. Z czasem poczuje się Pani lepiej, pozna przyczyny swoich trudności i nauczy sobie z nimi lepiej radzić. Wszystko w Pani rękach. Ja życze powodzenia. Małgorzata Danielewicz

Jeśli jest Pani zdeterminowana, to proszę nie czekać tylko udać się do psychologa. Proszę też rozważyć treningi EEG Biofeedback, które pomagają w leczeniu lęku społecznego.