Co oznaczają te problemy przy rwie kulszowej?

Witam mam problem 2 tyg temu dostałam atak rwy kulszowej prawej nogi to były 3-4 skurcze od pośladka do kolana i wtedy się zaczęły problemy. Zaczęło się od bólu mięśni nóg po paru dniach zaczęły się pieczenia nóg , a później pieczenia, mrowienia aż do stopy i tak samo kark, ręce aż do palców pieczenia i mrowienia, nieraz przechodzi na plecy co to może być ? W wielu szkolnym miałam skoliozę przekrzywienia łopatek , bioder oraz skoliozę Pół roku temu urodziłam drugie dziecko nie brałam żadnych witamin po porodzie , teraz od paru dni zaczęłam Bol się nasila w nocy mam miękki materac , i z rana bol później trochę przechodzi i znów się zaczyna dodam jeszcze ze mam takie skurcze drganie prawej powieki

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bez diagnostyki obrazowej w postaci badania RTG, a najlepiej MRI, nie sposób wskazać źródła Pani problemu.

Można jednak domniemywać, że rwa kulszowa wynika z ucisku krążka międzykręgowego na nerw kulszowy, co jest częstą przypadłością osób cierpiących z powodu chorób kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Z kolei bóle i odrętwienie kończyn górnych wskazują na dolegliwości ze strony odcinka szyjnego kręgosłupa – najczęściej również dyskopatia jest ich źródłem.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/mrowienie-w-nogach-przyczyny-diagnoza-leczenie.

Oczywiście na kręgosłup duży wpływ mają wady postawy, a także błędy związane z siedzącym trybem życia, niewielką aktywnością fizyczną, ale też ciążą i nadmiernym przeciążaniem kręgosłupa. Braki witaminowe mogą się przekładać na nasilenie dolegliwości – zwłaszcza odczuwania parestezji, czyli zaburzeń czucia.

Niewykluczone, że wskazana byłaby wzmożona suplementacja magnezem, a także witaminami z grupy B, które to zalecane są również przy rwie kulszowej, bo wspomagają regenerację nerwów odpowiedzialnych za zaburzenia i osłabienie czucia, piekący ból i inne sensacje związane z czuciem powierzchniowym.

Więcej informacji na temat rwy kulszowej oraz dyskopatii odnajdzie Pani w tych materiałach, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-rwy-kulszowej-bol-kregoslupa-objaw-lasegue-a oraz https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-szyjna-przyczyny-objawy-leczenie.

Sugeruję wizytę u ortopedy lub neurologa – może być konieczne leczenie o działaniu przeciwzapalnym, a także fizjoterapia, która poprawi stan kręgosłupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Radzę zbadać dokładnie ewentualną asymetrię czaszkowo-zgryzową. Zwykle jest ona przyczyną rotacji kręgów C1-C2 a w konsekwencji rwy kulszowej. Pozdrawiam