Czy antybiotyk wywołał IBS?

Mam 31 lat. Około 3 miesiące temu leczyłem zapalenie zatok zapisanym przez lekarza antybiotykiem - Azitrox 500. Pomimo stosowania probiotyku wystąpiła u mnie biegunka oraz okresowe bóle brzucha, silne wzdęcia, uczucie przelewania, bulgotania, przesuwania treści w jelitach. Po kilku tygodniach wszystko zaczęło wracać do normy, jednak co kilka dni biegunka i wszystkie objawy wracają z powrotem. Oczywiście cały czas stosuję probiotyki ( różne po konsultacji z lekarzem ) wykonałem badania krwi, szczegółowe badania stolca w kierunku clostridium difficile, pasożytów, grzybów. itp. wszystkie dały wynik negatywny. Przyjmuję również przepisane Debretin i Meteospasmyl, unikam przetworzonej żywności, stosuję w miarę możliwości dietę FODMAP, nie przyniosło to jednak żadnej poprawy. Gastrolog zasugerował zespół jelita drażliwego ( wcześniej sporadycznie zdarzały mi się takie objawy ale o zdecydowanie mniejszym natężeniu ) jednak fakt, że wszystko zaczęło się po kuracji antybiotykiem sugeruje problemy z florą bakteryjną jelit. Czy to możliwe, że po tak długim czasie nie wróciła ona do stanu równowagi i powoduje takie nawracające dolegliwości ? Czy możliwe jest aby kuracja antybiotykiem w pewien sposób uaktywniła IBS ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadane pytanie. Obecnie coraz więcej uwagi poświęca się niekorzystnym skutkom stosowanej antybiotykoterapii. Z najnowszych badań wynika, że powrót do prawidłowego stanu flory bakteryjnej jelit może zająć od 6 miesięcy do nawet 2 lat. U niektórych pacjentów może się rozwinąć nawet tzw. poinfekcyjny zespół jelita drażliwego (obecnie coraz częściej diagnozowany jest tzw. pocovidowy IBS).

Do przyczyn wystąpienia syndromu jelita drażliwego (IBS, ZJD) zalicza się zarówno samą infekcję, jak i leczenie antybiotykami. Być może infekcja bakteryjna, którą Pan przeszedł, dotknęła nie tylko zatok, ale także układ pokarmowy. Teraz robi Pan bardzo dużo, by odzyskać zdrowie. Prawdopodobnie Pana organizm potrzebuje po prostu czasu, by powrócić do równowagi.

Warto, by rozważył Pan ze swoim lekarzem badanie poziomu białka o nazwie kalprotektyna w kale. Niestety, badanie to nie jest refundowane przez NFZ. Można je wykonać prywatnie w klinikach i laboratoriach diagnostycznych. Obecność i poziom kalprotektyny pozwala odróżnić zaburzenia czynnościowe pracy jelit (do których zalicza się IBS) od chorób organicznych (zapaleń jelit). Ujemny wynik badania pozwala na rezygnację z dalszej, inwazyjnej diagnostyki (np. kolonoskopii). Natomiast wynik > 50 świadczy o toczącym się procesie zapalnym.

Więcej przydatnych informacji znajdzie Pan w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/pocovidowy-zespol-jelita-nadwrazliwego-moze-utrzymywac-sie-do-dwoch-lat-a-nawet-dluzej

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/kalprotektyna-w-kale

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę szybkiej poprawy samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.