Czy mogę mieć objawy marskośćci wątroby?

Witam, mam pytanie, poszedłem w końcu do lekarza po trzech latach z białym językiem i zaczerwienionym przełykiem który jak zauważyłem także ma takie grudki, powiedział grzybica biorę leki przez 2tygodnie potem na kontrol, mam ALAT 55, aspat miałem podwyższony ale wrócił do normy, czy przez grzybice może być podwyższony ALAT? w tamtym miesiącu brałem heparegen na wątrobę i aspat i alat był podwyższony aspat wrócił do normy ale alat mimo diety wzrósł z 50 do 55 i tak się zastanawiam czy to może być wina grzybicy, trochę się boje że to marskość wątroby :( ,mojej siostry koleżanka jej kuzynka nie zdążyła doczekać przeszczepu wątroby i zmarła, stąd moje obawy :( ... Z góry dziękuje za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

próby wątrobowe to enzymy, po oznaczeniu których określa się stan wątroby i to, czy pracuje ona we właściwy sposób. ASPAT (aminotransferaza asparaginowa) i ALAT (aminotransferaza alaninowa) to najczęściej oznaczane próby wątrobowe. Pana wyniki wskazują na przekroczenie norm, co może oznaczać różne schorzenia wątroby. Podwyższony ALAT sugeruje przewlekłe bądź ostre zapalenie wątroby, mononukleozę lub żółtaczkę mechaniczną. Konieczne jest ustalenie, czy na pewno Pana wyniki są miarodajne, ponieważ na ich kształt ma wpływ dieta przed badaniami. Powinien Pan być na czczo, to znaczy nie jeść 12 godzin przed pobraniem próbek, a na tydzień przed planowanym pobraniem krwi zrezygnować z tłustych, ciężkostrawnych posiłków, alkoholu, kawy i czekolady. Na wyniki wpływają również przyjmowane leki, a jak Pan wspomina jest Pan w trakcie leczenia. O tym wszystkim należy poinformować lekarza na wizycie, na której wyniki będą omawiane. Pomocne może być zapoznaćnie się z artykułami poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy

https://portal.abczdrowie.pl/marskosc-watroby

Wspomina Pan także o leczeniu grzybicy, warto pamiętać, że zarówno choroby wątroby jak i dolegliwości związane z obecnością grzybów w układzie pokarmowym związane są z dietą i zdrowym stylem życia. Zapraszamy do lektury artykułów, które mogą być pomocne na drodze leczenia:

https://portal.abczdrowie.pl/bialy-nalot-na-jezyku

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-grzybicy-ukladu-pokarmowego

Warto, żeby zadbał Pan o swoją odporność przez aktywność fizyczną i pełnowartościowe posiłki. Jest Pan młodą osobą, dzięki zdrowemu stylowi życia i badaniom profilaktycznym może Pan skutecznie zapobiec poważnym schorzeniom. Życzymy zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.