Czy niedobór witamin z grupy B może powodować silne przesuszenie skóry twarzy?

Czy niedobór witamin z grupy B może powodować silne przesuszenie skóry twarzy? Używam kremów aptecznych, silnie nawilżających, mam skórę raczej mieszaną ale w ciągu ostatniego roku bardzo wysuszoną, odchodzący naskórek jest codziennością. Nie jem mięsa i mam problemy ze zbyt niską wagą, czy to może mieć wpływ?

Mgr Marta Adamek Dietetyk, Poznań

Witam,

istotnie, niedobór witamin i składników mineralnych, może wpłynąć na kondycję skóry. Proszę pamiętać, że dieta pozbawiona mięsa może być tak zbilansowana, aby pokryć zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne.
Proszę zadbać o to, by Pani jadłospis był urozmaicony- obfitował w świeże warzywa i owoce, nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe z pełnego przemiału (pieczywo, grube kasze, brązowy ryż, komosa ryżowa, amarantus), a także produkty będące źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3 i 6 (ryby morskie- dorsz, makrela, łosoś, tuńczyk), oleje roślinne (olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, olej lniany), a także orzechy oraz pestki dyni i nasiona słonecznika.
Proszę pamiętać, że sucha skóra może być również objawem choroby (np. niedoczynności tarczycy lub łuszczycy). Zachęcam zatem do wizyty u lekarza, by wykluczyć taką możliwość.
W razie dodatkowych pytań, zachęcam do kontaktu.

Serdecznie pozdrawiam,
mgr dietetyki Marta Adamek
Mój Dietetyk Poznań

Tel: 512 047 421
E-mail: marta.adamek@mojdietetyk.pl

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie
To co Pani je ma ogromny wpływ na kondycję skóry i włosów. Brak produktów mięsnych może przyczyniać się do niedoborów witamin z grupy B. Dobrze zbilansowana dieta powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie witaminy i składniki mineralne. Zachęcam Panią do kontaktu z lekarzem i dietetykiem, którzy sprawdzą stan odżywienia i będą mogli wykluczyć inne przyczyny przesuszenia skóry.

Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej,
w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line.

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351