Czy powinnam utrzymywać jeszcze dietę trzustkową?

Mam 63 lata.26 grudnia 2018 roku trafiłam do szpitala na 9 dni ,z ostrym zapaleniem trzustki spowodowanym niezdiagnozowaną kamnicą żółciową.W tej chwili jestem już pół roku po holecystektomii. Badanie wykonane miesiąc po zapaleniu trzustki nie wykazało żadnych zmian w w obrębie trzustki ani w innych narządach.Mam przełyk Barretta.Czy powinnam utrzymywać jeszcze dietę trzustkową?W tej chwili staram się utrzymywać dietę lekkostrawną może nie bardzo ścisłą.Czy powinnam coś jeszcze wprowadzić lub wykreślić z diety w związku z przebytym ostrym zapaleniem trzustki? Proszę o pomoc.

Dzień dobry,

Sposób odżywiania zalecany w Pani dolegliwościach zdrowotnych powinien być niewątpliwie zindywidualizowany w kontekście tolerancji poszczególnych produktów żywnościowych, niemniej jednak jego podstawowe zasady powinny być zbliżone do zaleceń w chorobie wrzodowej. Należy stosować dietę lekkostrawną z wyłączeniem substancji nasilających produkcję soku żołądkowego. Wobec powyższego kluczową kwestią będzie włączanie do diety pokarmów o niskiej zawartości tłuszczu w wyniku usunięcia pęcherzyka żółciowego oraz potraw łatwostrawnych, aby nadmiernie nie obciążać przewodu pokarmowego i narządów wewnętrznych, biorących udział zarówno w procesie trawienia, jak i wchłaniania składników odżywczych. Nie istnieją jednak ścisłe wytyczne określające, kiedy można rozszerzyć dietę po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego, dlatego sposób odżywiania powinien generalnie zawierać posiłki lekkostrawne, niewzdymające i nietłuste. Proszę koniecznie unikać w diecie żywności zawierającej substancje pobudzające wydzielanie soku żołądkowego, np. kawy, mocnej herbaty, napojów gazowanych, alkoholu, cytrusów, kwaśnych i ostrych potraw, a także produktów smażonych.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas Dietetyk Kliniczny i Sportowy https://mateuszdurbas.pl/ https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/ https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl