Czy te wyniki to duży powód do niepokoju?

Witam. Moim problemem jest wypadanie włosów. Na ostatniej wizycie u endokrynologa u którego leczę niedoczynność tarczycy poruszyłam ten problem. Doktor zlecił mi badania takie badania krwi: Insulina 15,7 u/ml (norma <10) Testosteron (O41) 31,67ng/dl (norma 12,40 - 35,70) Shbg 41 (norma :przed menopauza 34, 3 - 147, 7 po menopauzie 26,4 - 118) Dhea-s 257,4 ug/dl (norma 29,7 - 182,2) Jestem już umówiona na wizytę w celu omówienia wyników ale martwię się tymi wynikami. Jak widać dhea-s jest ponad normę stąd moje pytanie czy jest to duży powodów do niepokoju? Czy słusznie mogę obawiać się nowotworu? Dziękuję z góry za odpowiedzi Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Dziękuję za zadane pytanie. Siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEA-S), wraz z testosteronem, należy do androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. U kobiet wytwarzane są one głównie w korze nadnerczy (w niewielkim stopniu także w jajnikach). Podwyższony poziom tych hormonów (hiperandrogenizm) u kobiet objawia się tzw. maskulinizacją, czyli wystąpieniem męskich cech płciowych, takich jak: nadmierne owłosienie ciała (hirsutyzm), problemy z cerą (łojotok, trądzik), łysienie (typu męskiego), obniżony głos, problemy z płodnością.

Podwyższony poziom DHEA-S może wynikać z wielu przyczyn, niekoniecznie nowotworu. Więcej na ten temat przeczyta Pani np. tutaj:

https://portal.abczdrowie.pl/dhea-i-dhea-so4

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-podwyzszony-poziom-siarczanu-dehydroepiandrosteronu-dhea-s-do-523-ug-dl

Często podniesienie poziomu DHEA-S bywa objawem tzw. przerostu kory nadnerczy. Aby to zweryfikować, należy poszerzyć diagnostykę hormonalną z krwi (m.in. badanie 17-OH Progesteron) oraz wykonać badania obrazowe – USG lub tomografię nadnerczy.

Oprócz podwyższonego DHEA-S ma Pani także podwyższony wynik insuliny na czczo, co sugeruje insulinooporność lub cukrzycę (jeśli także poziom glukozy jest powyżej normy). Warto pogłębić diagnostykę tego problemu, wykonując tzw. krzywą cukrową oraz insulinową.

Ponieważ na Pani problemy hormonalno-metaboliczne należy spojrzeć całościowo (uwzględniając także Pani wiek, wagę, pracę jajników oraz samopoczucie) powinna Pani być pod opieką dobrego endokrynologa, a także diabetologa.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.