Dlaczego mam te trzaski w kolanie?

Dzień dobry jestem kobietą mam 48 lat od jakiegoś czasu mam dziwne trzaski w kolanie , gdy wchodzę po schodach wyraźnie słychać skrzypienie . Doskwiera mi to od około miesiąca . Skrzypienie nasila się i słychać je za każdym razem gdy wchodzę po schodach i czasami gdy zginamy kolano . Kolano mnie nie boli ale cierpię z powodu bólów kręgosłupa lędźwiowego. Jak leczyć te trzeszczące kolana czy to może być coś poważnego? Dodam jeszcze że moja mama zmarła z powodu nowotworu kości.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Problemy z kolanami mogą być związane z wieloma schorzeniami i nie zawsze muszą oznaczać czegoś niepokojącego. Aby sprawdzić dokładnie przyczynę takich objawów, należałoby wykonać pewne badania diagnostyczne, żeby wprowadzić właściwe leczenie i poprawić Pani komfort życia.

Trzaskające kolana mogą wskazywać, że doszło do przeciążenia stawów, ale też mogło dojść do rozwinięcia stanów zapalnych w obrębie stawów kolanowych.

Istotnym jest, czy podczas odczuwania trzasków w kolanach, występuje ból, obrzęk i problem z ruchomością stawu. W takim wypadku należałoby skonsultować się z lekarzem ortopedą. Możliwe, że niezbędne będzie wykonanie badań obrazowych, jak rtg oraz USG stawów kolanowych oraz określenie poziomu wapnia całkowitego i kwasu moczowego w surowicy krwi.

Bardzo ważna jest również dieta, aby spożywać posiłki bogate w wapń, fosfor oraz białko. Pomocne są również preparaty zawierające kolagen oraz kwas hialuronowy.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została również przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/chrupanie-w-kolanach

https://portal.abczdrowie.pl/trzeszczace-kolana

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.