Dlaczego miewam bóle mięśni całego ciała?

Witam od kilku miesięcy mam bóle mięśni całego ciała i czuję osłabienie jak przy przeziębieniu nie ma źadnych innych objawów chociaż ostatnio w nocy pierwszy raz miałem dreszcze, myślałem że to od kręgosłupa ale fizjoterapełta mówi że to raczej nie od kręgosłupa proszę o pomoc co to może być jakie badania wykonać

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból mięśni nie jest objawem charakterystycznym dla jednej jednostki chorobowej. Może on oznaczać zarówno infekcje wirusowe (które w Pańskim przypadku są mało prawdopodobne, skoro dolegliwości występują od kilku miesięcy), jak i choroby reumatyczne oraz inne, nieoczywiste schorzenia, takie jak: niedoczynność tarczycy, borelioza, zapalenie kaletki maziowej, różyczka, wirusowe zapalenie wątroby czy niedobór potasu.

Wśród schorzeń reumatycznych wyróżnić natomiast można: zapalenie skórno-mięśniowe, reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgię, twardzinę układową, osteoporozę lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Jak widzi Pan, przyczyn jest naprawdę wiele, dlatego koniecznie proszę udać się do gabinetu lekarskiego, aby rozpocząć diagnostykę.

Lekarz zleci Panu odpowiednie badania, choć nie zaszkodzi już teraz wykonać morfologię krwi, badanie CRP oraz sprawdzić hormony tarczycy.

Więcej o przyczynach oraz leczeniu bólu mięśni przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bole-miesni.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.