Dlaczego moja waga pomimo ciąży nie wzrosła?

Witam, mam 172 cm wzrostu. rozpoczynajac ciaze mialam 95 kg, do konca ciazy nie przytylam ani grama. Teraz, miesiąc po porodzie waze 12 kg mniej. Zrobilam morfologie, Crp, alat, aspat, glukoze, hemoglobine glikowana i i test na obecnosc bakterii w zoladku. Wsztstkie wyniki wyszly prawiflowo, dwoch lekarzy twierdzi ze jest ok. Mimo ze przezylam ogromny stres, karmie piersia, czy to mozliwe zeby spadek masy powstal w wyniku karmienia oraz stresu w ciazy? Troche sie martwie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli badań nie wskazują odchyleń od normy, a Pani obawy budzi tylko spadek wagi, to prawdopodobnie na tym etapie nie ma Pani powodu do obaw. To, że w trakcie ciąży nie przybierała Pani na wadze, miało zapewne związek z nadwagą. Teraz jednak utrzymanie prawidłowej diety jest bardzo istotne – zarówno dla Pani, jak i dla dziecka.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-karmiacej-mamy.

Natomiast utrata wagi po porodzie zdecydowanie może mieć związek ze stresem, a także z karmieniem piersią, które dla organizmu jest sporym wyzwaniem. Do produkcji mleka konieczna jest energia, którą organizm pobiera ze swoich zapasów – w ciągu dnia to może być nawet 700 kCal. Dlatego wiele kobiet karmiących po porodzie piersią po prostu chudnie.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zlote-zasady-dla-karmiacych-piersia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.