Dlaczego w moczu pojawiły się szczawiany?

U mojej córki 6 lat kolejny raz w moczu pokazały sie szczawiany wapnia. Córka nie je nabiału-nie lubi. Przejrzałam wyniki z poprzednich lat i szczawiany wszędzie sie pojawiały. Dwa tygodnie temu byłyśmy na oddziale gastroenterologii-bóle brzucha od 4 lat. Po badaniu moczu okazało się ze pojawiły się szczawiany, lekarz zlecił powtórzenie badania po tygodniu. Właśnie odebrałam wynik-szczawiany są obecne. Gdzie się z tym udać?

Duża zawartość białka zwierzęcego prowadzi do zakwaszenia moczu, co sprzyja wytrącaniu kamieni szczawianowych. Dieta bogata w owoce i warzywa natomiast – obniża stężenie cytrynianów (także koniecznych do wytrącenia szczawianu wapnia). Nadmierne spożycie kwasu askorbinowego (witaminy C) także prowadzi do nadmiaru szczawianów w moczu.

Ponadto choroba Leśniowskiego-Crohna czy zespoły złego wchłaniania sprzyjają wzmożonemu wchłanianiu szczawianów z przewodu pokarmowego.

Szczawiany wapnia w moczu mogą także świadczyć o pierwotnej hiperoksalurii, czyli wrodzonym zaburzeniu metabolizmu kwasu glioksylowego.

Wszystkie wymienione stany chorobowe, manifestujące się nadmiernym stężeniem wapnia czy szczawianów w moczu, powodują wytrącanie kryształów szczawianu wapnia, które są podłożem dla rozwoju kamieni nerkowych. Kamica nerkowa jest zatem objawem wielu zaburzeń, a nie zaburzeniem samym w sobie.

Jeśli w wyniku badania moczu, pojawi się informacja o licznych kryształach szczawianu, wskazana jest dalsza diagnostyka. Ilościowe oznaczanie szczawianów w dobowej zbiórce moczu i USG układu moczowego to standardy w rozpoznaniu kamicy nerek.