Granicznie wysokie ciśnienie, podwyższony cholesterol

Mam 42 lata,nadwaga,mało ruchu, podwyższony cholesterol i trójglicerydy,od kilku lat żyje w permanentnym stresie. Cierpie bardzo silna nerwice lekowa.Zawsze miałem granicznie wysokie cisnienie 145/95 a od kilku tygodni odczuwam skoki cisnienia do wartości 165/105.Cisnienie zaczyna mi skakać wieczorem, kilka razy w tygodniu.Miałem badanie Echoserca:OK,EKG:tachykardia,badanie MRI głowy:leukoarajoza,TK klatki piersiowej:OK,MRI jamy brzusznej:OK.Co moze byc powodem takich skoków cisnienia?

Witam,
skoro leczy się Pan na nerwicę,może być taka reakcja na skutek przeżywania lęku,czy stresu w ogóle.A już na pewno nie sprzyja temu siedzenie i bezruch.
Pozdrawiam

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam serdecznie,
Zaburzenia lękowe charakteryzują się zwiększoną podatnością i reaktywnością na stres. Dochodzi wówczas do mobilizacji autonomicznego układu nerwowego, co objawia się m.in. jako krótkotrwały wzrost ciśnienia. Brak ruchu na pewno nie sprzyja rozładowywaniu napięcia. Może warto skorzystać z psychoterapii, która daje możliwość pracy nad psychicznymi problemami i negatywnym myśleniem. Wspomaga powrót do równowagi psychicznej, dzięki zmianom błędnych przekonań oraz rozwiązywaniu trudności. Pozdrawiam