Hormony tarczycy w tabletkach: czy mogą zmniejszać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Mam chorą tarczycę i z tego powodu od kilku lat przyjmuję hormony tarczycy w tabletkach. Czy te hormony mogą zmniejszyć skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Hormony tarczycy wpływają na metabolizm i wchodzą przez to w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi. Nie należy się tym jednak przyjmować, jeśli bowiem przyjmuje Pani te hormony w odpowiedniej dawce, to ich stężenie w organizmie jest takie jak u zdrowej osoby, a więc i działanie antykoncepcji będzie porównywalne do w pełni zdrowej osoby. Działanie antykoncepcyjne tabletek mogłoby być zaburzone, gdyby nie korygowała Pani hormonu tarczycy i miała jego niewłaściwy poziom we krwi.

Pozdrawiam serdecznie!