Jak podnieść poziom ferrytyny we krwi?

Od jakiegosz czasu czulam sie zmeczona I senna, do tego such a skora, podkrazone oczy. Zrobilam wyniki. Okazalo sie, ze mam niska hemoglobine 10,3 zelazo 19,2 oraz ferrytyna 6. Uprawiam amatorsko bieganie, jezeli chodzi o diete to rzeczywscie jem mniej miesa (1 raz w tyg), natomiast staram sie jesc produkty straczkowe, tofu itp, zeby dostarczyc witamin. Niestety okazalo sie, ze to jednak mało. Czy powinnam zrobic jeszce jakies wyniki I czy tylko przyjmowanie zelaza podniesie mi jego poziom? Czy rowniez diets jestem w stanie podniesc poziom ferrytyna? Jak powino wygladac leczenie?
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

w przypadku anemii z niedoboru żelaza dobre efekty osiąga się suplementacją tego pierwiastka w połączeniu z właściwą dietą – jest to bardzo istotne. Warto wiedzieć, że walka z anemią to proces długotrwały, a wychodzenie z choroby to niekiedy długie miesiące leczenia. Dlatego tak ważne jest działanie wielotorowe. Mięso to źródło łatwo przyswajalnego żelaza – dlatego zaleca się je w diecie przeciwdziałającej niedokrwistości, choć oczywiście dużo zdrowsze jest zachowanie umiaru w jego spożywaniu przy jednoczesnym pamiętaniu o innych, również tzw. niehemowych, źródłach żelaza. Ważna jest także jego przyswajalność, a złota zasada brzmi, by unikać spożywania produktów zawierających dużą ilość wapnia przy jednoczesnym suplementowaniu żelaza. Zatem proszę pamiętać, by nie spożywać go np. z nabiałem, ale za to – koniecznie z produktami o wysokiej zawartości witaminy C. Proszę zapoznać się z naszymi artykułami omawiającym rolę i wpływ diety na walkę z anemią: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-anemii oraz tu: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-bogata-w-zelazo.

Ferrytyna to białko odpowiedzialne za kumulację żelaza w organizmie – jest to swoisty magazyn dla żelaza. Dlatego tak ważne jest zbadanie go, ponieważ samo żelazo we krwi można podnieść bardzo szybko – nawet kilkoma posiłkami. Nie ma to jednak większego znaczenia dla organizmu, gdy w „magazynie” brak tego pierwiastka. Ferrytyna podnosi się bardzo powoli, a dzieje się to za sprawą właśnie suplementacji. Jeśli jest Pani zainteresowana, to tutaj więcej informacji o ferrytynie: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.

Co do dodatkowych badań, to na tym etapie raczej nie są konieczne – po zakończeniu kuracji preparatem zawierającym żelazo powinna Pani ponowić badania (morfologia, żelazo, ferrytyna), a dla pewności może Pani oznaczyć także poziom witaminy D, kwasu foliowego i witaminy B12, co da pełen obraz stanu Pani organizmu. Jeżeli wyniki badań nadal będą niezadowalające, może to oznaczać nawet choroby układu pokarmowego prowadzące do zaburzeń wchłaniania. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-a-choroby-przewodu-pokarmowego.

Natomiast o anemii i jej typach przeczyta Pani w naszym obszernym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-a-inne-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty