Jak radzić sobie z lękiem, bez brania leków?

Witam. Od 5 lat choruję na depresję lękową. Brałam leki psychotropowe oraz przeciwlękowe od których się uzależniłam i wylądowałam w szpitalu na 3 miesiące (na terapię oraz odstawianie leków). Jest już coraz lepiej, ponieważ wychodzę z domu, a nawet wyjeżdżam poza miasto, ale niestety napady lęku dalej mi towarzyszą. Jestem młodą osobą, a 5 lat juz mam wycięte z życiorysu. Nie chodzę do kina, do knajp ze znajomymi (przecież to przyjemność, relaks) bo ciągle towarzyszy mi lęk przed tym, że dostanę ataku lęku. Zamknięte koło. Stawiam sobie nowe cele, ale niekiedy nie daję rady i po prostu uciekam do domu, do mojego azylu. Na uczelni, żeby zostać na zajęciach tez sprawia mi to ogromne poświęcenie, ale chcę uczelnię skończyć. (często jest mi słabo, i czuję jakbym mdlała, to wszystko przez ten lęk, stres- niewiadomego pochodzenia, przecież co może mi się stać na uczelni, poza tym chodzę bo chce, a nie muszę). Zapisałam się na kurs prawa jazdy. Wykłady przeszłam. Teraz przyszedł czas na jazdy. Chce bardzo jeździć, ale właśnie najgorszy jest ten pierwszy raz, tego się boję, że ucieknę i załamie się, że znowu mi coś nie wyszło. (po kilku jazdach bym się przyzwyczaiła, ale boje się tych pierwszych godzin). Czy można wyleczyć lęk bez brania leków psychotropowych ? Lub takich leków po których lęk odejdzie, ale mnie nie otumani i będę mogła jeździć? Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam,
Z mojego doświadczenia najbardziej polecaną terapia lękową jest terapia poznawczo-behawioralna.
Jeżeli jesteś teraz w lepszym stanie psychicznym i zaczynasz się  przełamywać, to najlepszy moment na rozpoczęcie takiego leczenia.

Psycholog przedstawi Ci teorię na temat składowych lęku (czas trwania, wykres itp.). Zaznajomienie się z tymi informacjami sprawi, że będziesz doskonale wiedziała czego się boisz.
Zwykle ludzie obawiają się rzeczy, sytuacji bliżej nie określonych i nie zidentyfikowanych, dlatego na tym też opiera się terapia. Na zrozumieniu i dokładnym, wręcz czynnikowym rozbiorze swoich leków.
Nauczysz się identyfikować co zwiastuje Twoje ataki lękowe, jak reagować w takich sytuacjach oraz co robić, aby w przyszłości coraz rzadziej występowały.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia,
Magdalena Boniuk

Witam,

Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Środki farmakologiczne powodują szybką ulgę, w sytuacjach związanych z lękiem, a tym samym odbierają okazję do nauki innych technik radzenia sobie z niepokojem, ponieważ paradoksalnie odczuwanie niepokoju pozwala na rozwój nowych umiejętności radzenia sobie z lękiem.
Porównywalny skutek leczenia zaburzeń lękowych do farmakoterapii wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna jest, to metoda leczenia zaburzeń lękowych, depresyjnych polegająca na uczeniu poprzez modyfikację wzorów myślenia kształtować emocje oraz zachowanie adekwatnie do kontekstu - co korzystnie wpływa na samopoczucie fizyczne.
Zalecałabym Pani psychoterapię jako formę leczenia.

Pozdrawiam serdecznie