Jak trzeba leczyć przeziębienie w ciąży?

Witam. Jestem w 24tc i 5 dniu niestety w obecnym okresie nabawiłam się przeziębienia. Temperatura wynosi u mnie 37 stopni przez cała ciążę. Niestety bolą mnie mięśnie jestem ogólnie rozbita i mam katar który wskazuje na zapalenie zatok bo czuje w czole ucisk. Po telefonie do przychodni otrzymałam informacje że nic nie mogę w swoim stanie brać. Jak sobie pomóc by nie zaszkodzić dziecku??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

leczenie przeziębienia jest najbardziej problematyczne w I trymestrze ciąży, kiedy najlepiej unikać jakichkolwiek leków, chyba że jest to bezwzględną koniecznością.

Katar oraz infekcje zatok można zwalczać za pomocą inhalacji – do tego może Pani wykorzystać sól fizjologiczną lub preparaty zawierające dodatkowo kwas hialuronowy czy ektoinę. Do tego warto zaopatrzyć się w witaminę C oraz suplementować witaminę D – ma niebagatelny wpływ na odporność. Na gorączkę może Pani stosować paracetamol. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/przeziebienie-w-ciazy.

Jeżeli to tylko przeziębienie, to jak najbardziej wskazane są naturalne metody walki z infekcją – proszę włączyć do diety produkty bogate w witaminę C oraz cebulę, czosnek i imbir. Naturalnym lekiem jest także miód, herbata z lipy oraz syrop z czarnego bzu. Ta trójka działa zbawiennie na drogi oddechowe oraz skutecznie wspiera układ immunologiczny.

Inne naturalne metody walki z chorobą zostały opisane tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/starodawne-sposoby-walki-z-katarem-ktore-z-nich-mozna-zastosowac-dzis.

Proszę również pamiętać o tym, by dużo odpoczywać oraz nawadniać organizm. Jeżeli objawy infekcji nie ustąpią w ciągu kilku dni, należy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia grypy, zapalenia oskrzeli czy Covid-19. Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-a-grypa-jak-rozroznic-objawy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.