Jaka jest przyczyna tych częstych wzdęć?

Dzień dobry. Rok temu zaczęły pojawiać mi się problemy z brzuchem, częste wzdęcia i biegunki. Robiłem wtedy USG brzucha, badanie kalprotektyny, badania ogólne, kolonoskopię, krew utajona w kale. Wszystkie wyniki wyszły dobrze, jedynie w badaniu ogólnym kału stwierdzono śluz. Lekarz postawił diagnozę zespół jelita drażliwego. Od 2 tygodni problemy znowu wróciły, lecz oprócz tego zaczęły pojawiać się bóle brzucha, stan podgorączkowy, czasami wymioty. Robiłem badania wątrobowe i trzustkowe, badania ogólne moczu, kału oraz gastroskopię i negatywnie wyszło: bilirubina w krwi podwyższona, krew utajona w kale oraz stwierdzono glistę ludzka. Termin do lekarza specjalisty na kolejny miesiąc. Jest się czym martwić, czy miesiąc przeczekać? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podniesiony poziom bilirubiny we krwi, w odróżnieniu od jej obecności w moczu, nie musi świadczyć o niczym niepokojącym, ale krew w kale powinna już obudzić czujność, podobnie jak zdiagnozowanie choroby pasożytniczej.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/krew-utajona.

Pasożyt ten może być zresztą przyczyną wielu różnych dolegliwości, często mylnie interpretowanych. Niewykluczone, że to glista ludzka pasożytująca w układzie pokarmowym jest w Pana przypadku źródłem krwi w kale. Poza tym choroba pasożytnicza może dawać takie objawy, jak: bóle brzucha, biegunki, śluz w kale itd.

Odsyłam do naszych artykułów, odnajdzie Pan w nich więcej informacji na temat glisty ludzkiej: https://portal.abczdrowie.pl/glistnica-normy oraz https://portal.abczdrowie.pl/glista-ludzka-objawy-zarazenia-badania.

Ponieważ u Pana spektrum dolegliwości jest szerokie, a same objawy nasilone, sugerowałabym niezwłoczne konsultacje z lekarzem. Niezależnie od źródła problemu, wskazane jest natychmiastowe podjęcia leczenia przeciwpasożytniczego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.