Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Dzień dobry.
Zmniejszone wchłanianie żelaza przez organizm może być skutkiem m.in: diety ubogiej w żelazo, nieprawidłowego odżywiania, alkoholizmu, wegetarianizmu i przewlekłych biegunek. Zwiększona utrata żelaza może być wywołana np. obfitymi miesiączkami, krwawieniem z przewodu pokarmowego.
Najlepszymi źródłami żelaza w diecie są: podroby, suche nasiona roślin strączkowych (groch, fasola, soczewica, cieciorka),drób, ryby, jaja, produkty zbożowe (płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty, makaron pełnoziarnisty), niektóre warzywa (buraki, boćwina, groszek). Zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego mogą być źródłem żelaza. Jednak żelazo pochodzące z produktów zwierzęcych (np. mięso, podroby, wędliny, jaja) jest lepiej przyswajana przez nasz organizm. Jeśli nie ma przeciwwskazana zalecam spożywać żelazo pochodzące z różnych źródeł. Wówczas stan zdrowia powinien się szybciej poprawić. Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0

Witam,

Nie musi jeść Pani wędlin. Akurat one nie są wcale dobrym źródłem żelaza. Powiedziałabym nawet, że są marnym źródłem żelaza, a najczęściej dobrym źródłem chemii (chyba, że mówimy o naturalnych wędlinach, prawdziwych szynkach, wędzonych w domowych wędzarniach).

Proszę postawić na mięso w wersji podstawowej, najlepiej na wołowinę, wątróbkę, warzywa (najlepiej zielone w tym natkę pietruszki), drożdże, jajka, napar z pokrzywy).

Pozdrawiam,
Ewelina Wieczorek

0

Witam, wędliny nie dostarczają dużych ilości żelaza. Lepiej włączyć czerwone mięso, wątróbkę, jaja- z produktów zwierzęcych jest dobrze przyswajane. Warto łączyć te produkty z pokarmami bogatymi w witaminę C - wtedy żelazo dobrze się wchłania. i oczywiście wzbogacić dietę w produkty roślinne np. pestki dyni, buraki, natka pietruszki, szpinak.

0

Poza witaminą C wspomnianą już w poprzednich odpowiedziach warto zaznaczyć, że do prawidłowego uwalniania żelaza z zasobów zmagazynowanych w wątrobie i śledzionie potrzebna jest także miedź. Warto więc zadbać jej zawartość w diecie. Do dobrych źródeł miedzi należą: orzechy, grube kasze oraz mięso i podroby, które przy okazji są także dobrym źródłem żelaza.
Także mięso z warzywami plus orzechami, to idealny posiłek :)
Ważną sprawą, nie tylko w przypadku niedokrwistości, jest uregulowanie naszej diety, czyli spożywanie co najmniej trzech posiłków w ciągu dnia. A co najważniejsze pamiętanie o śniadaniu, które powinno być naszym głównym posiłkiem! Treściwe i zróżnicowane śniadanie przed wyjściem z domu jest warunkiem prawidłowej pracy organizmu i ma fundamentalne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia.

pozdrawiam Justyna Marszałkowska-Jakubik

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty