Łysienie plackowate u przedszkolaka – jakie są możliwe przyczyny?

5-letni chłopiec od półtora roku ma łysinkę, która się powiększa. W badaniu trichoskopowym potwierdzono cechy łysienia plackowatego wężykowatego, prawdopodobnie współistniejące z trichtillomanią (mi się wydaje, że wyrywa włoski przy okazji drapania się, ponieważ swędzi go skóra głowy i nie tylko, prawdopodobnie też w innych miejscach). Lekarze wykluczyli możliwe powiązania z chorobami tarczycy, a także obecność grzybów. W morfologii wykazano uporczywą niedokrwistość z niedoboru żelaza, utrzymującą się przez długi czas - mikrocytozę i niski poziom żelaza, lekkie polepszenie po intensywnej suplementacji żelaza. Jest pobudliwy, wydaje się zbyt pobudliwy "mięśniowo", niespokojne ręce, trochę nieskoordynowane, gwałtowne ruchy. Dodatkowo występują objawy alergiczne - obrzęk śluzówki, przezroczysta wydzielina z nosa, obrzęk i zaczerwienienie skóry wokół oczu i nasady nosa. Powtarza się wysiękowe zapalenie ucha. Na Waszym portalu przeczytałam o możliwym związku a.a. z celiakią.Czy może być tak w naszym przypadku? Szczególnie uderzył mnie ten przewlekły, niski (poza normą) poziom żelaza we krwi, pomimo tego że dziecko jadło dość dobrze i przyjmowało suplementy z żelazem.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Łysienie plackowate jest zaliczane do chorób immunosupresyjnych. Często trudno jest uchwycić bezpośrednią przyczynę łysienia. U niektórych pacjentów łysienie może minąć samoistnie nawet przy braku stosowania leczenia.

Nasilone wypadanie włosów bardzo często współwystępuje z anemią, dlatego ważne jest, aby ją wyleczyć. Jeżeli chodzi o celiakię, to faktycznie został wykazany związek pomiędzy łysieniem plackowatym a tą chorobą. Istnieje również związek pomiędzy niedokrwistością z niedoboru żelaza a celiakią. Często bywa, iż niewyjaśniona anemia może być jednym z pierwszych choć nietypowych objawów tej choroby.

Warto przeprowadzić diagnostykę pod kątem tej choroby. Zazwyczaj zaczynamy od oznaczenia poziomu przeciwciał, zwłaszcza w klasie IgA - przeciwendomyzjalnych (w skrócie EMA lub IgA EMA) i antytransglutaminazy tkankowej, (czyli tTGA). Kolejnym badaniem jest biopsja jelita cienkiego.

Uważam, że powinna Pani wykonać powyższe badania celem potwierdzenia bądź wykluczenia celiakii.

Pozdrawiam!