Nieregularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych a ryzyko ciąży

Witam, od roku biorę tabletki antykoncepcyjne. W czwartym tygodniu poprzedniego blistra zapomniałam jednej tabletki dlatego postanowiłam nie robić 7-dniowej przerwy i zacząć od razu nowy blister. Gdy w czwartek wypadł pierwszy dzień nowego blistra, tabletkę wzięłam po 10 godzinnej przerwie. Zazwyczaj tabletki biorę o godzinie 24, pierwszą z nowego blistra wzięłam w piątek o 10 rano. W niedzielę odbyłam stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia, chłopak we mnie skończył. Natomiast w poniedziałek także zapomniałam wziąć tabletki i zażyłam ją na 15 minut przed 12 rano we wtorek. Reszta tabletek była brana regularnie o 24. Czy istnieje ryzyko wystąpienia ciąży skoro dwukrotnie nie przekroczyłam granicy 12 godzin? Martwię się, ponieważ pierwszy tydzień to ten okres gdzie ryzyko ciąży jest największe, a moje spóźnienia tabletek były dość duże. Czy istnieje więc szansa ciąży i jeśli tak to czy jest duża?

Lek. Marta Hat

Witam! Antykoncepcja doustna jest jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania ciąży - wszystko zależy jednak od sposobu zażywania tabletek, wiedzy na temat mechanizmu działania, a także o interakcjach. W przypadku idealnego stosowania tabletek wskaźnik Pearla (wskaźnik określający skuteczność antykoncepcji, mówi o ilość kobiet na 100, które zaszły w ciążę stosując daną metodę antykoncepcji przez rok) wynosi 0,1; przypadku niedokładnego stosowania się do zalecań 5-8 (5-8 na 100 kobiet stosujących tę metodę zajdzie w ciążę w ciągu roku stosowania tej metody). W stosowaniu antykoncepcji doustnej bardzo ważna jest systematyczność - tabletka powinna być zażywana codziennie o tej samej porze - nawet niewielkie przesunięcia mogą wpływać na jej skuteczność. Tak więc ryzyko ciąży istnieje. W razie wątpliwości należy wykonać test ciążowy, który jest skuteczny około 2 tygodnie od potencjalnego zapłodnienia. Pozdrawiam serdecznie!