Obecność dość licznych limfocytów zlokalizowanych śródnabłonkowo

Witam, W badaniu hisopatologicznym (kolonoskopia) dotyczącym A. jelito cienkie, B-wstępnica, C-odbytnia otrzymałam następujące wyniki: A. Cztery wycinki z błony śluzowej dwunastnicy bez cech zaniku kosmków.Badanie imunohistochemiczne CD3 wykazało obecność dość licznych limfocytów zlokalizowanych śródnabłonkowo (miejscami powyżej 40/100 komórek). Obraz mikroskop[owy odpowiada chorobie trzewnej Marsh 1. B. Dwa wycinki z błony śluzowej jelita grubego o zachowanej architekturze krypt. W blaszce właściwe liczne rozproszone komórki jednojądrowe z domieszką granulocytów kwasochłonnych, pod muscularis mucose grudka chłonna. C. Drobny fragment błony śluzowej jelita grubego o zachowanej architektirze krypt, z cechami obrzęku. W blaszce właściwej rozproszone komórki jednojądrowe z domieszką granulacytów kawsochłonnych. Obraz mikroskopowy nieswoistego zapalenia jelit. Dodam, że mam 42 lata i od 2 lat na diecie bezglutenowej (diagnoza:celiakia). Problem polega na małej odbudowie kosmków w jelicie po zastosowaniu ścisłej diety. Innnych objawów brak. Czy z wyniku kolonoskopii można wywnioskować czy dolega mi coś więcej? Będę wdzięczna za informację.

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Ze strony dietetycznej - do odbudowy jelit samo unikanie glutenu często nie wystarczy. Należy unikać też wszelkiej przetworzonej żywności, wysokowęglowodanowej i cukru, a dostarczyć trzeba wartościowych składników, bogatych w składniki odżywcze. Proponuję zainteresować się założeniami diety GAPS - http://www.tlustezycie.pl/2012/11/dieta-eliminacyjna.html lub SCD. Mam świetne efekty wśród pacjentów na GAPS.
Pozdrawiam serdecznie