Obniżony poziom żelaza we krwi a anemia

Witam mam problem z wynikami krwi. Mianowicie dwa lata temu miałam anemię i nadal moje żelazo jest poniżej normy. Po szczegółowych badaniach wyszło: Hemogl- 11,8 TIBC- 514,00 Żelazo- 28,0 UIBC- 486,00 %Saturacja- 5,5 MCV- 69 MCH- 23 Jak zrozumieć to co się dzieje w moim organizmie. Brałam leki z żelazem,pomagały na chwilę. Później znowy wszystko spada. W listopadzie miałam wyniki to żelazo wynosiło 33 i waha się do 37 a hemoglobina ponad 12. Dodam,ze mam 19 lat

Witam!
Rzeczywiście ma Pani obniżony poziom żelaza, ale badania wykazują że organizm radzi sobie w tych warunkach i nie ma Pani anemii (anemię rozpoznaje sie na podstawie poziomu hemoglobiny poniżej 11,5 mg/dl). Obniżone MCV i MCH sygnalizują jednak problemy z produkcją czerwonych krwinek.

Ważną kwestią jest, czy ma pani jakąś znaną predyspozycję do niedoboru żelaza, np:
- dieta bezmięsna
- obfite miesiączki
- choroby układu pokarmowego (np. celiakia, przewlekłe biegunki, nietolerancja pokarmowa)

Takie problemy są wskazaniem do stałej suplementacji żelaza pod kontrolą lekarza.

W leczeniu niedoboru żelaza bardzo ważny jest czas. Przyjmować preparaty żelaza należy przez minimum 3 miesiące. Kontrolną morfologię można wykonać po kilku tygodniach (można również oznaczyc poziom retikulocytów, który pokaże czy organizm prawidłowo odtwarza brakujące krwinki). Nawet jeśli w tej kontroli wyniki morfologii poprawią się, należy zażywać preparat żelaza do 3 miesięcy - tylko w ten sposób odbudujemy zapasy żelaza w organizmie!

Istotna sprawą jest też dobór preparatu żelaza - najlepiej przepisany przez lekarza, powinien mieć w składzie wit.C (lub jeśli nie ma to jednocześnie należy przyjmować suplement z wit.C)

Leczenie takie może przeprowadzić Lekarz Rodzinny, a w razie braku poprawy skierować Panią do Hematologa.