Skurczowe bóle brzucha a lamblioza

Syn mój, lat 16, od 2 lat co 4-6 tygodni cierpi na skurczowe bóle brzucha, które trwają 3 dni i mijają (chyba już całkiem przypadkowo pojawiają się w piątek i trwają przez weekend). Bierze wtedy No-spę i Ibuprom. Bóle są trudne do zlokalizowania, bardziej tkliwa jest prawa strona. W USG - bez zmian, obraz krwi też prawidłowy, chociaż przy ostatnim ataku zbadaliśmy lipazę i amylazę i wyszła podwyższona lipaza - 65U/l (norma do 38) reszta wyników w normie - (m.in. amylaza w moczu - 248, CRP - 2,6), nie ma temperatury. Jest tylko ból, który chwyta i ustępuje, nasila się i potem już trwa coraz dłużej, nasila się pod wieczór, po leku przeciwbólowym przechodzi. Wydaje nam się, że syn jest raczej wyluzowanym sportowcem (co drugi dzień trening), więc jakieś emocje chyba też nie miałyby aż takiego wpływu. Proszę o poradę, co należałoby jeszcze zbadać? Jakieś dodatkowe badania w kierunku trzustki, wyrostka? Czy mogą być to objawy jakiegoś uczulenia (reakcja na chudy rosół, pszenicę?) albo np. działanie lamblii? Miał je wykryte (małą ilość, 2 miesiące temu leczony Metronidazolem 10 dni, ale po 6 tygodniach znowu pojawił się ból, czy należy powtórzyć leczenie?) Innych dolegliwości brzusznych nie ma, przybiera na wadze normalnie, stolec prawidłowy, jedyne co czasami pojawia się to - "toaleta" przed jakimiś wydarzeniami, np. meczem. Nie je słodyczy, nie pije "chemii". Mama

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, rozpoznanie ostrego zapalenia trzustki (OZT) często bywa stawiane w oparciu o typową symptomatologię i proste testy laboratoryjne. U dzieci obowiązuje definicja OZT jak u dorosłych, która podaje, że ostre zapalenie trzustki jest chorobą o przebiegu klinicznym średnio ciężkim lub ciężkim, objawiającą się bólem w jamie brzusznej i wzrostem aktywności alfa-amylazy we krwi i w moczu (wielokrotnym). Głównymi objawami OZT u dzieci są: ból w okolicy nadbrzusza, promieniujący do pleców, wymioty nie przynoszące ulgi, pogarszający się stan kliniczny dziecka z możliwymi powikłaniami wielonarządowymi. Objawy, które Pani podaje jednak nie wydają się tak burzliwe by rozpoznawać właśnie tą chorobę. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości wątroby zaleca się określenie poziomu ALAT, ASPAT, bilirubiny, LDH, 5-nukleotydaza. Badanie tych enzymów wykonujemy w przypadku podejrzenia zastoju żółci, ostrych i przewlekłych chorób zapalnych wątroby. Odnośnie lambliozy to chciałbym powiedzieć, iż większość chorych nie odczuwa żadnych dolegliwości i nie wie, że w ich jelicie cienkim, a głównie w dwunastnicy (czasem też w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych) zagnieździły się pasożyty. Zaledwie 10 proc. wszystkich zakażeń przebiega z dolegliwościami, ale są mało charakterystyczne i nie pojawiają się systematycznie. Bywają dni, kiedy nie dzieje się nic niepokojącego, a to usypia naszą czujność. O zakażeniu lambliami świadczyć mogą: rozlane bóle brzucha, najczęściej w prawym podżebrzu, występujące po jedzeniu (ale nie jest to regułą), bóle głowy, uczucie zmęczenia, bezsenność, cuchnące stolce z niestrawionymi resztkami pokarmu, wysypki, stany podgorączkowe i biegunki. Lamblioza powinna nam przyjść do głowy także wtedy, gdy niemające apetytu dziecko z ogromną ochotą zjada wszystko co słodkie i gdyby tylko pozwolić, mogłoby się żywić cukierkami i czekoladą. W obecnej sytuacji można dla pewności wykonać badanie w kierunku obecności lamblii by wykluczyć tą ewentualność. Ból brzucha u dzieci często są wynikiem stresu, lęku, problemów w szkole. Jest to najczęściej manifestacja somatyczna wspomnianych wcześniej dyskomfortów. Ze względu na młody wiek syna nie należy jednak bagatelizować przedstawionych objawów. Polecam wizytę u lekarza i wykonanie proponowanych badań. Kończąc chciałbym odnieść się do wspomnianej alergii. Owszem istnieje taka możliwość, by to alergia na jakikolwiek składnik pokarmowy była powodem zgłaszanych dolegliwości. W takim przypadku warto dokładniej przyjrzeć się spożywanym przez syna posiłkom.