Platforma wibracyjna a opinie i wpływ na zdrowie

Witam serdecznie, chciałabym zadać pytanie dotyczące opinii o platformach wibracyjnych. Czy platformy wibracyjne (takie, które są na siłowniach i w salonach kosmetyczno - leczniczych) są szkodliwe dla zdrowia (a dokładniej dla naszego krążenia) czy wręcz przeciwnie i znacznie pomagają one w poprawie naszego zdrowia? Przyznam szczerze, że spotkałam się i z jedną i z drugą opinią o platformach wibracyjnych i nie wiem co o tym myśleć. Zależy mi więc na profesjonalnej opinii o platformach wibracyjnych z punktu widzenia medycznego. Czy to dobry "wynalazek", który faktycznie może mieć dobry wpływ na nasze zdrowie czy jednak mogą one powodować problemy z krążeniem? Zastanawiam się nad regularnym stosowaniem tego typu platformy wibracyjnej, ale z drugiej strony mam pewne obawy czy nie pogorszę swojego stanu zdrowia przez to. Będę wdzięczna za informację w mojej sprawie. Pozdrawiam.

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

witam serdecznie,
Wszystko zależy od stanu naszego zdrowia. Dla każdej z takich maszyn istnieją przeciwskazania, do których bezwzględnie należy się stosować, są to:
ciąża, połóg, karmienie piersią
zakrzepowe zapalenie żył
choroba wieńcowa, by-passy
nowotwory i guzy
niedoczynność tarczycy
ciężkie migreny
choroby zapalne
świeże rany pooperacyjne
dyskopatia, spondyloza, przepuklina
cukrzyca
padaczka
migrena
wszczepiony rozrusznik serca, mózgu
nowotwory
implantowane spirale, metalowe zespolenia (śruby, płytki)
implanty
wewnętrzne metalowe i syntetyczne zespolania kości

Jeśli nie doskwiera nam żadna z powyższych dolegliwości, możemy korzystać z urządzenia, oczywiście zgodnie z jego przeznaczeniem, odpowiednim czasem, czyli ok 15 minut, 2-3 razy w tygodniu.

Odpowiednio zastosowane wibracje zwiększają efekt treningowy zawodników uprawiających dyscypliny siłowo-szybkościowe. Stwierdzono poprawę siły i gibkości.
Podczas ćwiczeń na platformie wibracyjnej wzrasta ciśnienie krwi w mięśniach łydek i ud.Zauważono zmniejszenie bólu u chorych z bólem krzyża.Jednak wiele efektów wibracji nie jest dokładnie zbadanych, a przede wszystkim jej wpływ na koordynację mięśniowo-nerwową.

Witam,

Platformy wibracyjne znajdują swoje zastosowanie w odnowie biologicznej i rehabilitacji. Jeżeli wykluczymy schorzenia wypisane przez poprzedniczki, możemy przystąpić do treningu na platformie po np. unieruchomieniu w przypadku skręcenia - po decyzji lekarza. Tutaj bardzo ważna jest wtedy odpowiednia technika wykonywania ćwiczeń!

Według mnie pobudzają krążenie i nie są niebezpieczne dla zdrowia. Nie spotkałam się z naukowymi doniesieniami, że tego tylu platformy mogą być szkodliwe.