Wyniki badań hormonalnych a konieczność wykonania rezonansu przysadki mózgowej

Czy jest sens robienia rezonansu przysadki jeżeli badaniatj.Prolaktyna,Progesteron,Estradiol,FSH,FT4,LH,TSH,ACTH są w normie?Nadmienie że mam wysoki kortyzol,robiłem test deksametazonem i wyszło ok.Robione było także USG jamy brzusznej(nadnercza,itd),tk głowy,echo serca,dopler tetnic,hottler 12h,krew,cukier,mocz -wszystko w normie.Moje objawy to:bark głębokiego snu,wybudzanie się wieczorem,zmęczenie w ciągu dnia,brak sił,uderzenia ciepła na twarzy,kołotanie serca,uczucie pulsowania głowy-ból gł.

Witam Pana,

Jeśli jest to badanie zalecone przez prowadzącego lekarza, to jego wykonanie ma sens. Jednakże, jeśli lekarz nie zaleca go, to naprawdopodbniej nie ma potrzeby wykonania MRI przysadki. Jeśli czynność hormonalna jest prawidłowa, to istnieje niewielka szansa, że ma Pan gruczolaka nieczynnego hormonalnie, a gdyby był większy, to mógłby Pan mieć oprócz bólu głowy m.in. objawy ze strony narządu wzroku wynikające z ucisku na skrzyżowanie nerwów wzrokowych. Podwyższony poranny kortyzol, przy prawidłowym ACTH i hamowaniu w teście z 1 mg Dexametazonu (do ilu Pan zahamował?) nie stanowi raczej powodu do niepokoju. Jego podwyższone stężenie mogło być wywołane stresem przy pobraniu krwi oraz innymi błahymi przyczynami. Może warto wykonać dobowy profil kortyzolemii i zobaczyć,czy rytm dobowy jest zachowany (zapewne jest). Z uwagi na zgłaszane przez Pana dolegliwości być może wymaga Pan MRI mózgu (skierowanie od neurologa).

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz