Bardzo proszę o interpretację tego wyniku...

Mama ma bóle brzucha, nie może nic jeść, bo po jedzeniu ciągnie na wymioty, odbija się. W związku z tym lekarz zalecił usg żołądka i oto wynik. Bardzo proszę o wytłumaczenie go. Z góry bardzo dziękuję. Wątroba niepowiększona, o jednorodnym prawidłowym echu. W obwodowej części prawego płata wątroby hyperechogeniczne ognisko wielkości 7 mm, mogące odpowiadać zwapnieniu. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe są nieposzerzone. Stan po cholecystektomii. P Z W na uwidocznionym odcinku do 11 mm, bez ewidentnych złogów. ŻW nieposzerzone .Trzustka niepowiększona, echojednorodna, bez zmian ogniskowych. W obrębie echa centralnego nerki lewej płynowe struktury wielkości od 8 do 14 mm, mogące odpowiadać torbielom okołomiedniczkowym. Nerki prawidłowego kształtu, wielkości, położenia, bez cech zastoju moczu, bez złogów. Śledziona niepowiększona, jednorodna. Mama ma problemy wrzodowe żołądka. Leczy się od lat. Z niecierpliwością czekam na odpis.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W wyniku badania zwracają uwagę dwie kwestie. Pierwszą jest zmiana opisywana jako zwapnienie w wątrobie, które zwykle traktowane jest jako zmiana łagodna, wymagająca jedynie obserwacji - w celu dokładniejszej diagnostyki czasem wykonuje się dodatkowo tomografię komputerową jamy brzusznej - o tym decyduje jednak lekarz prowadzący.

Torbiele okołomiedniczkowe nerek są niewielkie i również wymagają jedynie okresowej kontroli ultrasonograficznej. Kiedy dojdzie do zapalenia w obrębie torbieli, mogą występować bóle brzucha, jednak towarzyszy im wtedy zwykle gorączka i zły stan ogólny. Nie są to typowo bóle, jakie zgłasza Pani mama.

Reasumując - na podstawie wyniku badania USG nie można ustalić przyczyny dolegliwości.

W sytuacji długoletniego wywiadu choroby wrzodowej, poposiłkowych bólów brzucha, odbijania się i wymiotów, badaniem, które może najwięcej wnieść do rozpoznania przyczyny objawów, jest gastroskopia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.