Boję się wychodzić z domu. Co mogę zrobić aby przełamać strach?

Witam. Mam 18 lat, jestem kobietą, choruję na anoreksję, mam nerwicę, agorafobię i padaczkę. Lekarz psychiatra przepisał mi antydepresanty i lek na uspokojenie, zażywam również leki przeciwpadaczkowe od ponad pół roku i coraz większą dawkę, choć napady zdarzają się parę razy w miesiącu. Męczy mnie problem i w dużej mierze mnie to stresuje - strasznie boję się wychodzić z domu. Dzieje się tak mniej więcej od czerwca, wyjechałam za granicę do rodzeństwa w celu zmiany otoczenia, na które namawiali mnie lekarze ze szpitala, w którym przebywałam z powodu anoreksji. Musiałam wrócić po miesiącu - dostałam tam ataku padaczki z utratą przytomności, niewydolnością oddechową, sinicą. Obudziłam się po 11h - nie wiem czy byłam tyle czasu nieprzytomna, bo nic nie pamiętam i zostałam w szpitalu i to chyba stało się główną przyczyną lęku. Wcześniej też były problemy, ale to był raczej wstyd po tym jak przytyłam w szpitalu. Uważam się za tłustą świnie, mamuta, po prostu grubasa. Chciałabym chodzić na terapię, poszłam raz - skończyło się ponownie atakiem. Moje próby kończą się podłączeniem do kroplówki. Ok. 2 tyg. temu dostałam ataku pseudopadaczkowego na tle nerwicowym (byłabym wdzięczna za wytłumaczenie co to oznacza) - ciśnienie najpierw wynosiło 140/90, a po chwili już 150/110. Wczoraj na spacerze zasłabłam, cała się trzęsłam, miałam mdłości - na karcie napisane jest tachykardia zatokowa - również dostałam kroplówkę i ciśnienie też 140/90. Miałam robione echo, wyniki w normie i holter, ale wyników jeszcze nie znam. Mój kardiolog wspomina coś o migotaniach i chce przepisać mi jakieś leki na "uspokojenie" serca. Ja już nawet boję się próbować. Jestem apatyczna, smutna i wciąż tracę na wadze, nie chce mi się jeść, cały czas bym spała, a jak już coś wezmę do ust to marzę aby to opuściło mój brzuch jak najszybciej, głównie przez wymioty i gdy coś mnie denerwuje. Co mogę zrobić aby przełamać strach? Próbuje wychodzić przed dom na podwórko, ale to nic nie daje.

Witam serdecznie.

"Ataki pseudopadaczkowe na tle nerwicowym" mogą oznaczać obecność objawów konwersyjnych. Są to zaburzenia nerwicowe, czyli związane z stresem i czynnikami natury psychologicznej. W  zaburzeniach konwersyjnych dochodzi do objawów, które przypominają objawy neurologiczne (np. porażenie części ciała, drgawki), choć nie stwierdza się choroby neurologicznej. Objawy te nie są jednak "celowo udawane" przez chorego, lecz są objawem nieuświadomionych konfliktów, które ulegają swoistemu przekształceniu w objawy fizyczne. Obecność napadów rzekomopadaczkowych nie wyklucza jednak padaczki, u części chorych występują oba typy napadów.

W przypadku nasilonych objawów może Pani zdecydować się ponownie na hospitalizację. Optymalnym miejscem leczenia jest w takim przypadku oddział leczenia nerwic - całodobowy lub w dzienny. Może się Pani również zdecydować na indywidualną psychoterapię z możliwoscią wizyt domowych, co jednak wiąże sie z dużymi kosztami leczenia. W nasilonym lęku wskazana jest nie tylko psychoterapia, ale i farmakoterapia. Specjalista psychiatra powinien przepisać Pani takie leki przeciwlękowe, które nie będą miały niekorzystnego wpływu na napady drgawkowe.

Proszę też regularnie kontrolować stan swojego organizmu u lekarza internisty.

Polecam Pani nasz serwis AbcAnoreksja oraz informacje, które mogą się przydać:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/lek-przed-wychodzeniem-z-domu
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-lek-przed-wychodzeniem-z-domu-jest-wyle...
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jestem-smutna-i-zalekniona-boje-sie-nawet-j...

Z pozdrowieniami

Szanowna Pani,

potrzebuje Pani osobistej konsultacji psychologicznej u doświadczonego psychologa. Proszę poszukać takiego specjalisty w swoim miejscu zamieszkania. Pracuję także przez Skype oraz konsultuję telefonicznie, jeżeli będzie czuła Pani taką potrzebę. Zapraszam.

Pozdrawiam serdecznie!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl