Chciałabym schunąć....

Mam 13 lat, moja waga to 57,6 kg i wzrost 1,60 cm. Chciałabym schudnąć, a wprost przepadam za słodyczami, nie umiem też wybrać sobie diety. W lato jeżdżę na rowerze po 10 km, ale w zimię przeważnie siedzę w domu (chyba, że idę na jazdę konną), ale to nic nie pomaga, ostatnio przez miesiąc przytyłam 2 kg. Co zrobić?

Witam!

Jesteś w okresie aktywnego wzrostu i dojrzewania. To normalne, że Twoja masa ciała ulega zwiększeniu. Nie masz powodów do zmartwień, Twoje ciało nabiera kobiecych kształtów. Twoja obecna masa ciała jest prawidłowa. Jeśli jednak w przyszłości chciałabyś uniknąć nadwagi, proponuję już od dziś zacząć stosować zdrowe nawyki żywieniowe i uprawiać sport.

Aktywność fizyczna to podstawa szczupłej i wysportowanej sylwetki oraz zdrowego organizmu! Dlatego ćwicz przynajmniej 30 minut dziennie lub 60 minut 3 razy w tygodniu. Rób to, co najbardziej Ci odpowiada - może to być jazda na rowerze, taniec czy ćwiczenia w domu - zwłaszcza zimą.

Jeśli chodzi o odżywianie, to chyba sama wiesz, jaki błąd najczęściej popełniasz - słodycze. Proponuję ograniczyć słodkie bułki, czekolady, cukierki, itp. Ustal sobie jeden dzień w tygodniu, w którym będziesz mogła jeść słodycze - z umiarem oczywiście. W pozostałych dniach zastępuj je owocami świeżymi i suszonymi (pamiętaj, że jeden owoc suszony ma tyle kalorii, ile świeży), batonami z ziarnami czy serkami z owocami.

Możesz jeść praktycznie wszystko, ale z umiarem!

Pozdrawiam.