Co mogą oznaczać moje wyniki badań hormonalnych w wieku 20 lat?

Witam proszę o interpretacje wyników robione w 5 dniu cyklu dodam że mam 20 lat. Prawie każda kobieta od strony mamy ma problemy z tarczycą. Moje objawy to: Nieregularne miesiączki, stany depresyjne, tycie wypadanie i przetłuszczanie się włosów, trądzik. Tsh 4,195 Ft4 14,32 normy 7,86-14,41 Anty tg <0,9 normy 0-4 Anty tpo 2,4 normy 0-9 Fsh 5,93 normy 3,85-8,78 Lh 8,50 normy 2,12-10,89 Estradiol 26 normy 27-122 Prolaktyna 23,79 normy 3,34-26,72 Dheas so4 463 norma 51-321 Testosteron 63,1 norma 18-86 mam wizytę za dwa tygodnie u endokrynologa ale czy Pan/Pani jest w stanie chociaż przypuścić co to może być i nakierunkować? I co może oznaczać tak wysokie dhea so4. Dziękuje za odpowiedz :)

Dzień dobry, opis badań najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym, bądź lekarzem, który je zalecił. To on najlepiej zna dany przypadek i będzie w stanie od razu dobrać odpowiednie leczenie. Opis badania histopatologicznego, wymazu, czy badania krwi ma bardzo duże znaczenie w dalszym przebiegu leczenia, dlatego tak ważne jest prawidłowe zdefiniowanie wyników. Lekarz, który już zna przypadek weźmie pod uwagę wiele czynników, które sami możemy uważać za nieważne. Mam tutaj na myśli historie leczenia, historie chorób, historie chorób w rodzinie, życie codzienne – pracę i warunki w niej panujące, miejsce zamieszkania, czy posiadanie zwierząt domowych. Czas oczekiwania na opis może być różny w zależności od rodzaju badania. Zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu dni, rozpoczyna się w dniu kolejnym po dniu badania. Do tego czasu nie wlicza się sobót, niedziel i świąt. Czas oczekiwania na opis określa pracownia.

Serdecznie pozdrawiam

Życzę miłego dnia

Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz

http://lenartowiczclinic.pl

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękujemy za nadesłane pytanie. Wyniki badań, które Pani wykonała, wskazują na złożony problem w układzie hormonalnym. Bez pogłębionej diagnostyki możemy jedynie stawiać hipotezy, dlatego najważniejsza jest konsultacja z lekarzem specjalistą, endokrynologiem.

Podwyższony poziom TSH świadczy o niedoczynności tarczycy, ale ze względu na graniczący z normą wynik fT4 zalecane jest powtórzenie badania i wykonanie USG tego gruczołu. Nie wykryto obecności przeciwciał antytarczycowych, więc na szczęście nic cierpi Pani na chorobę autoimmunologiczną.

Podwyższony poziom hormonu DHEA-SO4 wskazuje na problem w obrębie nadnerczy, np. przerost kory nadnerczy, obecność guza lub inne choroby. Celem postawienia diagnozy konieczne jest w tej sytuacji wykonanie USG nadnerczy.

Powyższe wyniki badań, niski poziom estradiolu oraz Pani objawy wymagają z pewnością także konsultacji ginekologicznej, przede wszystkim pod kątem oceny pracy jajników oraz diagnostyki w kierunku zespołu policystycznych jajników (PCOS). W tym celu niezbędne będzie USG jajników.

Przy tego typu problemach warto porozmawiać z lekarzem także o wykluczeniu insulinooporności, gdyż ten problem często współwystępuje z zaburzeniami, na które wskazują wyniki Pani badań.

Po wdrożeniu leczenia zachęcam Panią także do konsultacji z dobrym dietetykiem klinicznym, który pomoże Pani nie tylko schudnąć w zdrowy sposób, ale też wspomóc dietą powrót organizmu do równowagi.

Więcej informacji na powyższe tematy może Pani znaleźć np. w poniższych materiałach:

https://portal.abczdrowie.pl/dhea-i-dhea-so4

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysoki-poziom-dhea-so4

Pozdrawiam Panią serdecznie i trzymam kciuki za powrót do równowagi hormonalnej!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.