Co mogą znaczyć biegunki i pieczenie odbytu?

Witam. Od jakiegos czasu msm biegunki.. po wypełnieniu strasznie mnie boli i piecze odbyt.. .. co mam zrobic zeby tak nie szczypalo??

Redakcja abcZdrowie

Witam, biegunkę na pewno należy zdiagnozować – choć nie napisał Pan jak długo trwa ten stan i czy towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości oraz czy jest to tzw. grypa żołądkowa, zatrucie pokarmowe czy też reakcja np. na stres. Jeśli jednak biegunka się przedłuża, proszę nie bagatelizować tego objawu, może świadczyć o wielu schorzeniach. Natomiast co do pieczenia odbytu – prawdopodobnie ma Pan do czynienia z żylakami odbytu, to jest chorobą hemoroidalną lub też uchyłkami. To są dwa najczęściej występujące schorzenia, powodujące takie dolegliwości jak ból, świąd, pieczenie, dyskomfort czy uczucie niepełnego wypróżnienia. Mniej powszechne, choć również występujące schorzenia, to ropień odbytu, choroby weneryczne (chlamydia, rzeżączka) czy łuszczyca. Więcej pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-odbytu-przyczyny-objawy. Aby to jednak potwierdzić, proszę zgłosić się do lekarza – internisty, on zadecyduje o dalszej diagnostyce oraz o leczeniu. Na ten moment jedyne, co może Pan zrobić, to przeciwdziałać biegunce – to ona przyczynia się do pogłębienia dolegliwości, bowiem częste wypróżnienia prawdopodobnie podrażniają okolice odbytu – zwłaszcza delikatną śluzówkę. Warto zatem zastosować preparaty o działaniu przeciwbiegunkowym oraz o dietę łagodzącą objawy (gotowana marchew z ryżem itd., suszone czarne jagody itp.). Dodatkowo pomocne mogą okazać się nasiadówki z kory dębu, która ma działanie bakteriobójcze i ściągające – wpłynie pozytywnie na przyspieszenie gojenia ewentualnych ran i podrażnień oraz zahamuje rozwój infekcji. Inne pomocne przy takich dolegliwościach zioła, to: szałwia, rumianek oraz nagietek. Proszę pamiętać o wyjątkowo ważnej w tej sytuacji higienie osobistej, delikatnym podmywaniu się – najlepiej w tym celu sprawdzą się specjalne żele do mycia okolic odbytu dla osób cierpiących na hemoroidy, mają unikalny skład, który dodatkowo przyspieszy gojenie. Kolejny krok to leki – czopki, maści lub tabletki o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym i uszczelniającym naczynia krwionośne, ale sugeruję najpierw skonsultować to z lekarzem. Ważne, by wykluczyć poważne schorzenia oraz np. choroby o etiologii pasożytniczej czy ogólnoustrojowej. Więcej o chorobach odbytu znajdzie Pan również tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-odbytu-diagnoza-niewlasciwa-dieta-leczenie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.