Co mogą znaczyć skurczowe bóle brzucha?

Od kilku dni mam skurczowe bóle brzucha. Stolec normalny Zauważyłam, że nasilają się w sytuacjach stresu i gdy zjem za dużo. Mijają po wypróżnieniu co to jest?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

najczęściej ze skurczowymi bólami brzucha mamy do czynienia przy problemach z ogólnie pojętym trawieniem, choć bezpośrednich przyczyn może być wiele. Przede wszystkim trzeba zapytać się o własną dietę w ostatnich dniach – czy była zdrowa, czy posiłki nie były spożywane w pośpiechu. Być może podczas jedzenia doszło do połykania powietrza, co w powiązaniu z mocnym stresem może dać objawy skurczowych bólów brzucha. Jednocześnie proszę zastanowić się, czy jakaś potrawa lub składnik spożywczy nie wywołał nietolerancji pokarmowej. Proszę też ograniczyć chwilowo ilość przyjmowanego jedzenia – sama Pani zauważa, że skurcze wiążą się z objętością spożywanych porcji. Warto rozłożyć jeden większy posiłek na dwa mniejsze, szczególnie popołudniem i wieczorem. Gdyby problem nie ustąpił w ciągu kilku dni proszę zgłosić się do lekarza – notując spożywane pokarmy i czas wystąpienia dolegliwości. Być może będzie potrzeba dalszej diagnozy, w tym dotyczącej zespołu jelita drażliwego.

Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na podobne pytania naszych czytelników, przykładowo:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-mam-robic-z-tymi-skurczowymi-bolami-brzucha,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silne-skurczowe-bole-brzucha-i-jelit,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znacza-skurczowe-bole-brzucha-w-dolnej-czesci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.