Co może być powodem spóźniającej się miesiączki?

Witam. Rok temu zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, w grudniu odstawiłam je. Od 4 miesięcy spóźnia mi się miesiączka co miesiąc coraz później. 2 tygodnie , potem 3 tygodnie aktualnie mi się spóźnia już prawie 4 tygodnie. Robiłam testy za każdym razem wychodzą negatywne. Brzuch mnie pobolewa .Zauzwazyłam, że w piersiach zbiera mi się mleko. Czego to może być przyczyną?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, wspominane przez Panią zaburzenia cyklu i obecność mleka w piersiach nie jest normalną sytuacją, którą należałoby bagatelizować. Istnieje możliwość, że nie jest Pani w ciąży, co dodatkowo potwierdzają wykonane testy. Tego typu zmiany pojawiają się bardzo często u kobiet, u których dochodzi do zaburzeń produkcji prolaktyny w organizmie, jest to hormon stymulujący wytwarzanie mleka w piersiach, dodatkowo bardzo często towarzyszą temu nieregularne cykle miesiączkowe, co pojawiło się również u Pani. W tym przypadku należy udać się do lekarza ginekologa, który wdroży odpowiednie leczenie, dodatkowo w celu skrócenia czasu na postawienie diagnozy, może Pani przed wizytą oznaczyć poziom prolaktyny z krwi.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-prolaktyny

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.