Co może być przyczyną braku okresu u 23-latki?

Witam. Od dwóch/trzech tygodni przeszłam na dietę. Bilans kaloryczny wychodzi 1000/1300kcal . Czasami skuszę się na coś bardZo kalorycznego jak np. Kebab (to były moje dwa razy!) Cwicze praktycznie codziennie (z przerwa co 3 dni) No i co... OKRES SPÓŹNIA MI SIĘ JUŻ DRUGI TYDZIEŃ. Wiadomo, jeżeli chodzi o stosunek to z moim partnerem nie zawsze korzystamy z zabezpieczenia. No, ale nie było sytuacji, w której skonczyl w środku. Dwa dni temu robiłam test i wyszedł negatywny. Śluz ostatnio zaobserwowałam w niewielkich ilościach, ma konsystencje serowata, przy czym jest biały. Na bieliźnie tworzy mi się taka sucha wydzielina, bardzo zbita. Typowych objawów na okres nie mam, poza lekkim wzrostem nieprzyjemności na twarzy ( u mnie to normalne, ale wcześniej były one większe) Czytałam wiele rzeczy na ten temat. Raz, ze przez dietę może zatrzymać się okres nawet nie na miesiąc, ale na dłużej, ze taki śluz to objaw ciazy... sama już nie wiem. Pozdrawiam i czekam na odpowiedz!

Lek. Paweł Szadkowski

Tak restrykcyjna dieta (1000kcal) i wysiłek fizyczny jak najbardziej mogą wpłynąć na zaburzenia miesiączkowania. Skoro wykonała Pani test ciążowy i wyszedł on negatywnie, najprawdopodobniej to nie ciąża, a tryb życia jest przyczyną braku okresu. Oczywiście miesiączka powinna się pojawić po pewnym czasie, ale pozostając na takiej diecie musi się Pani liczyć z tym, że taka sytuacja może się powtórzyć. Jeśli chodzi o serowatą wydzielinę - jej przyczyną może być też infekcja dróg rodnych. Gdyby dołączył się do niej ból, świąd, pieczenie - należy się udać do ginekologa.