Co oznacza ta twarda zmiana w piersi?

Witam. Mam 23 lata. Od zawsze miałam nieregularny okres. Aktualnie okresu nie mam już 3 miesiące. Ponadto zauważyłam, że z obu piersi po naciśnięciu wypływa jasno biała substancja. Na dodatek w jednej piersi wyczułam duży guzek, który z łatwością mogę przesuwać. Ta pierś jest nieco twardsza niż druga. Wizytę u ginekologa mam za 3 tygodnie. Nie znalazłam szybszego terminu. Ważę 44,5 kg. Mam 158 cm wzrostu. Mam też niskie ciśnienie. Nie wiem co mi jest. Czy to może być coś poważnego ? Czy mogę w przyszłości nie mieć dzieci ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pani sytuacja na pewno wymaga diagnostyki. W pytaniu pisze Pani o nieregularnych cyklach, braku miesiączki. Ponadto, w Pani piersiach pojawił się twardy guzek, który jest przesuwalny względem otoczenia. Z sutków natomiast wydobywa się biała wydzielina. Przy takich objawach konieczna jest wizyta u ginekologa w celu zbadania przyczyn takiego stanu. Lekarz przede wszystkim wykona badanie palpacyjne piersi oraz USG. Na tej podstawie możliwe będzie wstępne określenie charakteru zmian w piersiach i ewentualnie podjęcie decyzji o dalszej diagnostyce np. biopsji). Co do nieregularnych miesiączek, to również badanie ginekologiczne oraz USG narządu rodnego będzie pomocne w ocenie przyczyny braku miesiączki. Dodatkowo lekarz może zlecić badania hormonalne: poziom hormonów tarczycy, progesteronu, estradiolu, estrogenów i innych. Pani waga jako, że jest dosyć niska także nie jest obojętna dla obecnego stanu. Kobiety z niedowagą często mają problemy z miesiączkowaniem. Jeśli zebrane wyniki wskażą na nieprawidłowości, to lekarz będzie mógł zalecić dobrane dla Pani leczenie, które ureguluje cykle. Zaburzenia, które u Pani występują niekoniecznie muszą mieć negatywny wpływ na płodność. Niemniej jednak w tej sytuacji konieczna jest szeroka diagnostyka. Zachęcamy zatem do kontaktu z ginekologiem. Serdecznie pozdrawiamy.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

https://portal.abczdrowie.pl/guzek-w-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/usg

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu

uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.